Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 lutego 2015

"Wystawa »Majdan« to zdjęcia z polskim sercem"

  |   Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim Otwarcie wystawy "Majdan" przed Pałacem Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski otwierając przed Pałacem Prezydenckim wystawę fotograficzną „Majdan” podkreślał, że fotoreporterzy robili te niezwykłe zdjęcia tyle samo aparatem, ile polskim sercem. - To polskie serce stale dyktuje nam zainteresowanie, życzliwość i wolę pomocy w utrzymaniu niepodległości Ukrainy, w jej prawie do bycia cząstką świata zachodniego – zaznaczył.


Wystawa, przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Press Club Polska, ukazuje wydarzenia sprzed roku na Majdanie w Kijowie, udokumentowane przez polskich fotografów i fotoreporterów.
 

Zobacz także: Prezydent w niedzielę na obchodach 1. rocznicy Majdanu Prezydent wskazywał, że autorzy zdjęć mieli wielką, ciekawą, a jednocześnie bolesną okazję obserwowania z bliska dramatu Majdanu i przekazania swoich spostrzeżeń, obserwacji i przeżyć nam w Polsce.
 

- Mamy głęboko zakodowaną pamięć o wydarzeniach Majdanu kijowskiego – podkreślił Bronisław Komorowski. Jak dodał, warto wracać pamięcią do wydarzeń sprzed roku, jeśli chce się zrozumieć współczesność i dalszy ciąg dramatu ukraińskiego, a jednocześnie szanse Ukrainy i polskie zaangażowanie w jej sprawy.
 

- Jestem pewien, że fotoreporterzy robiąc te niezwykłe zdjęcia robili je tyle samo aparatem, ile polskim sercem. Można w nich znaleźć opowieść o dramacie, o śmierci, o niezwykłych ludziach, niezwykłych zdarzeniach, ale też o tym wszystkim, co my z całego polskiego serca popieramy, staramy się wzmacniać i być pomocnym Ukraińcom – mówił.
 

Prezydent zachęcał do obejrzenia i przeżycia tej wystawy, a w ten sposób przeżycia tego, wszystkiego, co pozwala zrozumieć determinację Ukraińców dzisiaj w niełatwym dziele obrony własnej niepodległości, terytorium, a także trudnym dziele reformy.
 

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca dziękował prezydentowi i polskiemu narodowi za mocne wsparcie dla Ukrainy.
 

- Rok temu na Majdanie, czuliśmy bardzo mocno wsparcie Polski - polskie flagi, dziennikarze, polskie piosenki. Po roku czujemy to wsparcie jeszcze bardziej, bo jest ono jeszcze bardziej potrzebne. Rok temu było ono potrzebne w walce o demokrację, o godność, o Unię Europejską, a w tym roku jest ważne w walce o niepodległość, w walce z agresją – zaznaczył ambasador.


Prezes Press Club Polska Jarosław Włodarczyk podkreślał, że o wydarzeniach na Majdanie nie wiedzielibyśmy, gdyby nie dziennikarze i fotoreporterzy. Dziękował wszystkim, którzy pracują nad tym, żeby świat nie był głuchy i ślepy. – Taka jest powinność i rola dziennikarza – przekonywał.
 

W otwarciu wystawy wzięli udział także szef KPRP, ministrowie i doradcy.
 

W pierwszą rocznicę wydarzeń na Majdanie autorzy wystawy chcą okazać wsparcie Ukrainie, pokazać współuczestnictwo i niezgodę na wydarzenia, które tam miały i mają miejsce. Fotografie prezentowane na znak solidarności z Majdanem, mają dać odczuć raz jeszcze, że wolni ludzie nie byli tam sami.
 

Autorami zdjęć są m.in.: Agata Grzybowska, Damian Chrobak, Maksymilian Rigamonti, Piotr Apolinarski.


Press Club Polska jest organizacją twórczą ludzi mediów mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodowe dziennikarzy oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji.
 

Press Club Polska należy do sieci ponad 40 press clubów na całym świecie, jest członkiem International Association of Press Clubs oraz European Press Clubs Federation.
 

Poleć znajomemu