Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 19 lutego 2015

"Nie ma wolności bez przedsiębiorczości"

  |   Spotkanie z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej Spotkanie z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej Spotkanie z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej Spotkanie z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej Spotkanie z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej Spotkanie z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej

Nie ma wolności bez przedsiębiorczości, która jest gwarantem rozwoju gospodarczego - mówił prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podczas spotkania z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej.

 

W trakcie wydarzenia przedstawiciele najważniejszych organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali oświadczenie z okazji 25-lecia transformacji zawierające postulaty, których celem jest zmiana przepisów prawa podatkowego i inwestycyjnego, a także wzmocnienie polskiej klasy średniej. Oświadczenie to przekazano prezydentowi Komorowskiemu.

 

Prezydent podziękował za taką formę "dochodzenia swoich, ale także wspólnych racji". - Dziękuję za te postulaty, w ten sposób przekazane. Szczerze mówiąc chętnie bym się pod nimi wszystkimi także podpisał, aby zaznaczyć moją solidarność z działaniami wymierzonymi w rozwój gospodarki polskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent wyraził też nadzieję, że w przekazanym mu oświadczeniu znalazło się wiele cennych uwag i propozycji. - Możecie liczyć państwo w pełni, że nie tylko z największym zainteresowaniem, i niekoniecznie zainteresowaniem wyborczym, zapoznam się z tymi propozycjami. Możecie liczyć, że będą one dla mnie ważną wskazówką do podejmowania następnych inicjatyw, następnych działań z myślą o przyszłości polskiej przedsiębiorczości - podkreślił.

 

Prezydent podczas swojego wystąpienia wskazywał, że przypadającą w tym roku rocznicę działalności KIG można odnieść do 25 lat wolności w Polsce.

 

Jak mówił, polska wolność to także wolność gospodarcza i wolność w zakresie „rządzenia się samemu w wymiarze politycznym, w wymiarze zarządzania obszarami Polski w wyniku reformy samorządowej, ale także wolność wyrażająca się w zarządzaniu sprawami istotnymi dla poszczególnych środowisk”.

 

Wspominając przemiany 1989 roku, Bronisław Komorowski mówił: Walcząc o wolność mówiliśmy, że nie ma wolności bez solidarności; wtedy chodziło o konkretną Solidarność – związek zawodowy; dziś możemy jednak powtórzyć: nie ma wolności bez solidarności - myśląc bardziej o solidarności ogólnonarodowej, solidarności społecznej i solidarności europejskiej.

 

Prezydent zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Kancelaria Prezydenta RP przedstawi projekt ustawy dotyczącej wspierania innowacyjności gospodarki.

 

- To jest ustawa, która ma pomóc w koordynacji przedsięwzięć ważnych z punktu widzenia innowacyjności polskiej gospodarki pomiędzy biznesem, gospodarką a szkolnictwem wyższym i instytucjami badawczo-rozwojowymi, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmu wsparcia dla ambitnego przedsięwzięcia, ambitnego zamysłu, jakim jest wspieranie (...) zwiększonego udziału przedsiębiorców, przemysłu w badaniach na rzecz innowacyjności – powiedział prezydent.

 

- Mam nadzieję, że ten projekt będzie następnym wspólnym dziełem na rzecz unowocześnienia i wzmocnienia polskiej przedsiębiorczości – dodał.

 

Bronisław Komorowski prosił zebranych przedsiębiorców o wsparcie innego projektu przygotowanego przez prezydencką kancelarię, który znajduje się obecnie w parlamencie. Chodzi o zmiany w Ordynacji podatkowej. Jak wskazywał prezydent, projekt ten mówi o tym, że „państwo, biorąc podatki, szanuje podatnika m.in. w ten sposób, że niejasności prawa mają być tłumaczone na korzyść podatnika, a nie urzędników”.

 

- Ta ustawa już jest w polskim parlamencie, wymaga wsparcia, wymaga promocji we wspólnie pojętym interesie polskiej gospodarki – podkreślał prezydent.

 

Krajowa Izba Gospodarcza skupia ponad 150 organizacji biznesowych, w tym regionalne izby gospodarcze. Powstała w 1990 r. Jest członkiem Eurochambres, czyli Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo–Handlowych i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. KIG ma też podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie. Od 2008 r. wiceprezesem Eurochambres jest prezes KiG Andrzej Arendarski.

 

Na uroczystości z okazji 25-lecia KIG, poza przedstawicielami biznesu, zostali zaproszeni m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, premier Węgier Viktor Orban, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, a także byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu