Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 lutego 2015

"Życzymy sukcesu na drodze do trwałego pokoju"

  |   Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP

Polska życzy Ukrainie i mediatorom sukcesu w doprowadzeniu do trwałego pokoju, który chyba nie jest jeszcze perspektywą bliską – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski. - Traktujemy efekty rozmów formacie normandzkim jako kolejną istotną próbę rozwiązania konfliktu – dodał.


- Dobrą informacją dla wszystkich, także dla Polski jest informacja o zawieszeniu broni. Liczymy w Polsce na pełną implementację tego zawieszenia broni jako na szansę przynajmniej ograniczenia strat, ograniczenia walk. Ale także być może otworzenia perspektywy do trwałego pokoju w tym regionie – mówił prezydent na briefingu w Pałacu Prezydenckim. 

 

- Traktujemy efekty rozmów formacie normandzkim jako kolejną istotną próbę rozwiązania konfliktu, którego zakończenie jest dziś trudno przesądzić. Nie wiadomo jaka będzie dalsza perspektywa – dodał.
 

Prezydent przypomniał, że poprzednie porozumienie, z września zostało niewdrożone m.in. za przyczyną działania rosyjskich separatystów na terenie Donbasu. – To jest ważna okoliczność, na którą Polska wskazuje, gdyż może jest to główny problem do pokonania w zakresie także wdrożenia obecnych ustaleń – ocenił.
 

- Polska - oceniając jako słuszną i potrzebną próbę doprowadzenia do rozwiązań pokojowych i trzymając za te rozwiązania „kciuki” - życzy Ukrainie oraz mediatorom sukcesu w doprowadzeniu do trwałego pokoju, który chyba nie jest jeszcze perspektywą bliską – podkreślił.
 

Bronisław Komorowski wskazywał, że dla ostatecznej oceny zawartych porozumień istotne będzie poznanie stanowiska Ukrainy. - Polska niezmiennie była, jest i będzie po stronie Ukrainy jako kraju napadniętego – zaznaczył. Nie możemy być po stronie tych, którzy na Ukrainę chcieliby wywierać presję, bo presję – w celu przyjęcia tych rozwiązań - należy wywierać na agresora – powiedział.
 

 

Prezydent jest zdania, że klucz do rozwiązania problemu leży w dalszym ciągu przede wszystkim w Moskwie. - Chodzi o to, aby nie tworzyć wrażenia, że klucz ma w ręku prezydent Ukrainy, czy Ukraina. Klucz do rozwiązania konfliktu jest w sensie politycznym, ale także militarnym w Moskwie - ocenił.

 

Jak dodał, Polska konsekwentnie powtarza, że przyszłość Ukrainy w znacznej mierze zależy i będzie zależała od podjętych reform wewnętrznych. - Te reformy wewnętrzne cieszą się wsparciem Polski i będą się cieszyły w dalszym ciągu. Odnotowujemy, że został przeprowadzony cały pakiet rozwiązań ustawowych. Chcemy, żeby te ustawy jak najszybciej wchodziły w życie – powiedział.
 

Bronisław Komorowski ocenił też, że ważna jest perspektywa kolejnej transzy pomocy finansowej dla Ukrainy. - Wsparcie dla reform ukraińskich - poprzez pomoc finansową, to jest to, co można zrobić w sposób nie tylko zauważalny, ale efektywny dla Ukrainy znajdującej się w niezwykle trudnym położeniu – dodał.
 

Prezydent podkreślił również, że Polska konsekwentnie wspierała i będzie wspierać Ukrainę w utrzymaniu jej kursu proeuropejskiego. 

Poleć znajomemu