Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 8 lutego 2015

Pałac otwarty – po raz pierwszy Galeria Malarstwa Polskiego

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

W niedzielę Pałac Prezydencki był otwarty dla zwiedzających. Po raz pierwszy można było obejrzeć prezentowaną we wnętrzach Pałacu Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Zobacz także: "Galeria będzie pięknie opowiadała o Polsce" Ekspozycja nawiązuje do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności, przedstawia piękno polskich krajobrazów, tradycje i obyczaje.
 

Obrazy można było oglądać w reprezentacyjnych salach Pałacu Prezydenckiego na pierwszym piętrze, a także w sali przy Okrągłym Stole (prace pochodzące z lat 80. XX w. nawiązujące do procesów ustrojowych tamtego czasu) oraz w Sieni, gdzie eksponowane są obrazy Józefa Czapskiego. Także w Sieni prezentowany jest portret Czapskiego autorstwa Jana Lebensteina.
 

Na klatce schodowej można było podziwiać wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza. W Antyszambrze prezentowane są krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, w Sali Kolumnowej - przedstawienia Pytii i Polonii Jacka Malczewskiego. W Sali Obrazowej eksponowane są między innymi dzieła Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Włodzimierza Tetmajera.
 

Galeria Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to kolejna odsłona realizowanej od kilku lat koncepcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentowania w przestrzeni Pałacu Prezydenckiego największych dzieł polskiej sztuki.
 

Miłośnicy malarstwa mogli także zwiedzić salę, w której podziwiać można malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego artysty.
 

Ponadto można było zobaczyć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami, wręcza odznaczenia państwowe, nominacje. Dla zwiedzających zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana.

Poleć znajomemu