Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 stycznia 2015

"Prezydent może pomóc w rozwiązywaniu konfliktów"

Briefing Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że nie ma uprawnień w kwestiach reformy sektora górniczego. - Natomiast prezydent może być pomocny w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych – zapowiedział.


Bronisław Komorowski poinformował, że po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego o sytuacji w górnictwie rozmawiał z odpowiednimi ministrami. - Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że rola prezydenta w tym zakresie jest ograniczona, ale warta uwzględnienia we wszystkich działaniach - zaznaczył.
 

- Uprawnienia prezydenta i kompetencje nie obejmują kwestii reformy przemysłu górniczego - to jest domena rządu i rządowa odpowiedzialność. Natomiast prezydent może być pomocny w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. I taką rolę zamierzam utrzymać, to znaczy nie chcę stać się częścią sporu, do czego zachęcają mnie niektóre apele, głównie opozycji – podkreślił Prezydent RP.
 

- Prezydent nie powinien uczestniczyć w sporze, prezydent powinien zajmować postawę nieprzeszkadzania rządowi, ale powinien zajmować pozycję gotowości udzielenia pomocy w rozwiązywaniu problemów, a nie w mnożeniu konfliktów – oświadczył Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: "Dialog jednym z fundamentów państwa" Zaznaczył, że tak właśnie rozumiał swoją rolę do tej pory i miało to wyraz m.in. podczas niedawnych rozmów dotyczących perspektywy dialogu społecznego między pracodawcami a związkami zawodowymi. – Tu się udało ustalić w obecności przedstawiciela rządu perspektywę odbudowy dialogu społecznego w relacjach trójstronnych – podkreślił.


- To jest rola prezydenta i będę starał się być tej roli wierny - powiedział.

Poleć znajomemu