Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 29 grudnia 2014

"Orzeł w koronie symbolem naszej suwerenności"

  |   Uroczysta zmiana warty w 25. rocznicę uchwalenia ustawy o zmianie Konstytucji Uroczysta zmiana warty w 25. rocznicę uchwalenia ustawy o zmianie Konstytucji Uroczysta zmiana warty w 25. rocznicę uchwalenia ustawy o zmianie Konstytucji Uroczysta zmiana warty w 25. rocznicę uchwalenia ustawy o zmianie Konstytucji Uroczysta zmiana warty w 25. rocznicę uchwalenia ustawy o zmianie Konstytucji Wypowiedź Doradcy Prezydenta RP Tomasza Nałęcza Wypowiedź Doradcy Prezydenta RP Tomasza Nałęcza Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP Uroczystość zapalenia okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP

Nowelizacja Konstytucji 25 lat temu oznaczała w wymiarze symbolicznym, ale także ze względu na głębokie zmiany ustrojowe, koniec PRL i początek III Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Przed Pałacem Prezydenckim odbyła się w poniedziałek uroczystość w 25. rocznicę nowelizacji Konstytucji PRL. Nowelizacją ustawy zasadniczej z 29 grudnia 1989 r. Sejm zmienił nazwę państwa na Rzeczpospolita Polska i przywrócił godło z orłem w koronie. Nowela całkowicie zmieniła treść pierwszego rozdziału konstytucji. Usunięto artykuły dotyczące kierowniczej roli partii oraz przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Wprowadzono do prawa katalog zasad, na fundamencie których rozpoczęła się budowa demokratycznego państwa.
 

O godz. 16 na fasadzie Pałacu rozbłysła okolicznościowa iluminacja – orzeł w koronie na czerwonym tle.
 

W uroczystości wzięła udział młodzież i nauczyciele ze szkół noszących imię Orła Białego.
 

- To szczególna okazja, kiedy w sposób prosty, ale także w pełni zrozumiały można się odwołać do orła białego. Dziś mija równo 25 lat od momentu, kiedy Sejm – tzw. Sejm kontraktowy - podjął decyzję, która w zasadzie kończyła istnienie PRL. Oznaczała w wymiarze symbolicznym, ale też ze względu na głębokie zmiany ustrojowe koniec PRL i początek III Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił Bronisław Komorowski.


Zaznaczył, że to był moment symboliczny, ale także realnie zamykający okres walki i okres przekształcania Polski po upadku systemu komunistycznego, po zwycięstwie wyborczym 4 czerwca 1989 roku.
 

Jak mówił Bronisław Komorowski, nowela ówczesnej konstytucji oznaczała, że Polska stawała się państwem suwerennym, niepodległym, państwem ludzi wolnych, państwem demokratycznym. - To był moment szczególnie ważny, przebudowujący polską rzeczywistość – dodał.


- To wtedy przywrócono piękną, zgodną z tradycją nazwę Rzeczpospolita Polska. To wtedy przywrócono państwu godło – orła białego w złotej koronie - podkreślił.
 

- Dla mnie to był moment głębokiego wzruszenia, bo przecież o tej koronie będącej wyrazem naszej suwerenności, naszej wolności marzyliśmy, o tę koronę walczyliśmy przez cały okres czasów okupacji niemieckiej i później przez okres systemu komunistycznego – powiedział prezydent.
 

Wskazywał też, że wówczas zlikwidowano w wymiarze prawnym, zapisy o kierowniczej roli PZPR.

 

- Dzisiaj jest wolna Polska, która pod białym orłem w koronie pomaszerowała przez 25 lat wolności idąc szlakiem wielkich sukcesów, jak członkostwo w NATO, w UE, przekształcenie gospodarki – wspomniał Prezydent RP.

 

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim, którzy włączyli się w jego apel organizowania obchodów 25-lecia Wolności, a także tym, którzy włączyli się w akcję sadzenia Dębów Wolności.

 

 

W południe przed Pałacem Prezydenckim odbyła się uroczysta zmiana warty.

 

Zobacz także: "25 lat temu nastąpił symboliczny koniec komunizmu" - Dokładnie ćwierć wieku temu, 29 grudnia 1989 r., Sejm zmienił konstytucję przywracając państwu historyczną nazwę świadczącą o jego suwerenności - Rzeczpospolita Polska - i też zmienił godło, herb Rzeczypospolitej: na głowę orła wróciła złota królewska korona - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Doradca Prezydenta RP Tomasz Nałęcz.
 

Jak mówił, wykreślenie z konstytucji zapisu o dominującej roli PZPR i sojuszu ze Związkiem Radzieckim było symbolicznym zwieńczeniem ważnych zmian w Polsce. - To było jednocześnie potwierdzenie ważnych zmian gospodarczych, które Sejm w tamtych dniach uchwalał, a które dziś nazywamy planem Balcerowicza - dodał.
 

- W ten sposób w wymiarze rzeczywistym i w sposób symboliczny Sejm wieńczył kilka miesięcy zmian, które PRL zmieniły w Rzeczpospolitą Polską. To było też otwarcie dla nowych zmian z roku 1990 z najważniejszą reformą samorządową - podkreślił prof. Nałęcz.
 

Poleć znajomemu