Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 13 grudnia 2014

Prezydent: Zapalamy świecę wolnej Ojczyźnie

  |   Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę pamięci

W sobotę wieczorem Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę symbolizującą pamięć o ofiarach stanu wojennego, a także wparcie dla walczących o wolność.

 

Zapalamy tę świeczkę wszyscy razem, zapalamy w imię pamięci i o ofiarach stanu wojennego, i o wszystkich stratach, bólu, które były udziałem wielu, wielu Polaków wtedy - przed 33 laty - powiedział Bronisław Komorowski.


- Zapalamy tę świeczkę wolnej Ojczyźnie, ciesząc się, że tamta walka o wolność, tak trudna, tak bolesna zakończyła się nie tylko wielkim sukcesem i pełną wolnością, ale również tym, że możemy myśleć w Polsce o wolności innych - zaznaczył Prezydent RP.


Zobacz także: "Nadzieja nie dała się zabić, nadzieja wygrała" Odznaczenia w 33. rocznicę stanu wojennego Okolicznościowa iluminacja w 33. rocznicę stanu wojennego Jak wspomniał, możemy innych otaczać naszą solidarnością i naszą troską. - Zapalamy dziś tę świeczkę z myślą o tych, którzy walczą, bo marzą o swojej wolności - powiedział, dodając, że w sposób szczególny serdeczne, solidarne myśli kieruje ku dzielnemu narodowi ukraińskiemu.
 

Prezydent podkreślił, że 33 lata temu był zły czas dla Polski, czas bolesny, czas głębokich podziałów. - Dzisiaj w wolnej Polsce tego światełka nie zapalamy przeciwko komukolwiek, zapalamy je w imię pamięci, w imię naszej dumy z odzyskanej wolności, w imię solidarności z innymi - zaznaczył.
 

Prezydent podziękował wszystkim, którzy zechcieli dziś wspólnie zapalić światełko na wspomnienie tych złych czasów sprzed 33 lat i z myślą o solidarności. 

Anna Komorowska mówiła, że płonąca świeca - oprócz tego, że jest symbolem pamięci - daje też ciepło. - Patrząc na płomień świecy myślałam o wszystkich osobach, od których ja i moja rodzina doznaliśmy wsparcia, ciepłych myśli, dobrych słów, pomocy - wspomniała.
 

 

Wyraziła nadzieję, że poprzez symbol świecy ci, którzy teraz potrzebują pomocy, ciepła i wsparcia poczują się nieosamotnieni. - Myślmy o nich, pomagajmy im, to jest nasz obowiązek - solidarność z tymi, którzy będą dopiero cieszyli się swoją wolnością - powiedziała Małżonka Prezydenta RP.
 

Poleć znajomemu