Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 13 grudnia 2014

Zapalmy świece pamięci w rocznicę 13 grudnia

Prezydent Bronisław Komorowski apeluje o zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30, w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, świec na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego, a także jako wparcie dla walczących o wolność. Świeca zapłonęła także w oknach Belwederu.


Płonąca świeca jest znakiem szacunku dla cierpienia rozdzielonych rodzin i dla odwagi tych, którzy mimo grożących represji nie zaprzestali działalności opozycyjnej. Płomień jest także znakiem wsparcia dla tych, którzy i dziś walczą o wolność, którzy cierpią prześladowania za działalność na rzecz suwerenności swoich państw.


Zobacz także: Prezydent apeluje o zapalenie 13 grudnia "światełek wolności" Odznaczenia w 33. rocznicę stanu wojennego "Nadzieja nie dała się zabić, nadzieja wygrała" W przeddzień rocznicy Prezydent RP w towarzystwie osób internowanych 13 grudnia 1981 zapalił świecę pamięci przed budynkiem Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka.
 

W sobotę Prezydent RP odznaczył działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby zasłużone dla przemian demokratycznych w Polsce.

 

A wieczorem o godz. 19.30 Bronisław Komorowski z małżonką zapalili świecę w oknie Belwederu.


Ponadto, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłyśła po zmroku okolicznościowa iluminacja.


Prezydent zwrócił się do mediów o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy na okładkach gazet, na stronach portali internetowych, w oprawie graficznej programów telewizyjnych.
 

Bronisław Komorowski zaapelował także do wszystkich mieszkańców Polski, aby w geście solidarności rozpalili ten płomień pamięci w swoich domach. - Pokażmy, że w tym roku, gdy świętujemy 25-lecie naszej wolności, nie zapominamy o tych, którym tę wolność zawdzięczamy, ale świętujemy, pamiętając i o tych, którzy walczą o swoją wolność dzisiaj – zaznaczył w apelu Prezydent RP.

 

- Wzorem lat ubiegłych zwracam się z gorącym apelem do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej: zapalmy świece w oknach naszych domów. Niech połączy nas ten wspólny symboliczny gest oraz refleksja nad ceną i wartością wolności. I niech płomienie świec w naszych oknach będą znakiem nadziei na wolność dla tych, którym wciąż jej brakuje – napisał Prezydent RP.

 

- Pokażmy razem, że pamięć o czasach dramatycznie dzielących Polaków może służyć dzisiaj budowaniu wspólnoty obejmującej wszystkich skupionych wokół idei wolności – podkreślił Bronisław Komorowski. 

Poleć znajomemu