Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 grudnia 2014

I edycja Nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży

Para Prezydencka wybrała laureatów I edycji Nagrody za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Laureatami zostali:

  • w kategorii film: Andrzej Maleszka,
  • w kategorii literatura: Joanna Papuzińska,
  • w kategorii muzyka: Andrzej Hundziak,
  • w kategorii sztuki plastyczne: Józef Wilkoń,
  • w kategorii teatr: Maciej Wojtyszko.
W pierwszym etapie zgłoszono 46 kandydatów do Nagrody, spośród których Kapituła (w składzie: Joanna Olech, Anna Seniuk, Piotr Dumała, Grzegorz Leszczyński, Jerzy Moszkowicz, Maciej Klimczak), rekomendowała Parze Prezydenckiej po trzy kandydatury w każdej kategorii. Nagroda zostanie wręczona w 5 kategoriach (film, literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr) podczas gali w Pałacu Prezydenckim.
 
Uroczysta Gala wręczenia Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży odbędzie się w środę, 10 grudnia 2014 roku, w Pałacu Prezydenckim. Na uroczystość wręczenia Nagrody, oprócz laureatów, zostały zaproszone także osoby, które od lat związane są z twórczością dla dzieci i młodzieży, m.in. wybitni twórcy, organizatorzy festiwali, dyrektorzy teatrów lalkowych, aktorzy oraz animatorzy kultury.
 
Zobacz także: Powołanie Kapituły Nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży Nagroda Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży jest wyróżnieniem honorowym. Laureaci oprócz statuetki, nie otrzymują z tego tytułu jakichkolwiek gratyfikacji finansowych.
 
Od II edycji Nagroda ma być przyznawana tylko w jednej kategorii, co rok w innej. Pierwsza edycja Nagrody jest bowiem szczególna ze względu na przypadającą w 2014 roku dwudziestą piątą rocznicę odzyskania przez Polskę Wolności. W związku z tym, w pierwszej edycji Nagroda zostanie przyznana twórcom, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży w całym ostatnim 25-leciu.
 
Celem ustanowionej w tym roku Nagrody jest podniesienie społecznej rangi twórczości dla dzieci i młodzieży, podkreślenie jej znaczenia dla kształtowania wrażliwości artystycznej młodych odbiorców kultury, a także popularyzowanie twórczości dla dzieci i młodzieży.
 
Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do Nagrody są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Muzyki i Tańca, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz członkowie Kapituły.

 

Więcej informacji o Nagrodzie >>

Poleć znajomemu