Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 30 listopada 2014

Prezydent: Trzeba dokończyć wybory samorządowe

  |   Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych Para Prezydencka oddała głos w drugiej turze wyborów samorządowych

- Trzeba dokończyć wybory samorządowe, mimo oskarżeń o sfałszowanie wyników pierwszej tury głosowania – powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski. Zaapelował do wszystkich, niezależnie od ich sympatii politycznych, o głosowanie w drugiej turze.

 

- Nie ma co udawać: w czasie tegorocznych wyborów samorządowych wydarzyło się wiele rzeczy smutnych i niedobrych, bo mieliśmy do czynienia z faktem złego funkcjonowania, czy niefunkcjonowania systemu komputerowego sumowania głosów. To oczywiście irytowało wszystkich, i wszystkich zniechęcało. Mamy też do czynienia z sytuacją, że przed drugą turą wyborczą padły najstraszniejsze oskarżenia, jakie można sobie wyobrazić pod adresem demokratycznego systemu wyborczego. Padło oskarżenie o sfałszowanie wyborów – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył, że zarzuty o sfałszowanie wyborów w całym kraju to już "naprawdę najstraszniejsze oskarżenia, jakie można postawić systemowi demokratycznemu". Jak dodał, "mimo tego, a może właśnie dlatego trzeba dokończyć wybory, trzeba dokończyć głosowania w ramach drugiej tury".

 

Prezydent głosowanie w drugiej turze wyborów - które dotyczy 890 gmin, w tym 11 miast wojewódzkich - nazwał „pierwszym punktem planu odbudowy zaufania obywateli do systemu wyborczego”. Jak mówił, drugim punktem będą rozstrzygnięcia sądowe ws. protestów wyborczych.


Kolejnym, istotnym punktem - według prezydenta - ma być zmieniony kształt Państwowej Komisji Wyborczej. - Sędziowie wchodzący w skład Komisji, jestem pewien, dokonają wszechstronnej analizy tego, co się wydarzyło, i tego, co należy zrobić, aby sytuację na przyszłość poprawić zarówno od strony systemu sumowania głosów oddanych w wyborach, jak i w każdym innym aspekcie głosowania - powiedział.


Bronisław Komorowski mówił, że elementem planu odbudowy zaufania będzie także nowelizacja ustawy Kodeks Wyborczy, co jednak musi być - zaznaczył - poprzedzone analizami i ocenami, także PKW. - Kodeks Wyborczy wymaga zmiany, tam są zapisy, które niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu nieufności w sprawach tak ważnych jak wybory, liczenie głosów, ilość głosów nieważnych. Nad tym trwają prace w Kancelarii Prezydenta. Będziemy się starali je jak najszybciej zakończyć - poinformował.


Zaapelował o udział w drugiej turze wyborów samorządowych. - Zwracam się z prośbą do wszystkich obywateli, bez względu na ich sympatie polityczne. Zwracam się do sympatyków wszystkich kandydatów w tych wyborach (…) bo chodzi o to, by w tych wyborach wygrała polska demokracja - powiedział. Zobacz także: Para prezydencka głosowała w wyborach samorządowych


Bronisław Komorowski oddał w niedzielę głos w II turze wyborów samorządowych w komisji wyborczej w warszawskim liceum im. Stefana Batorego. Towarzyszyła mu małżonka Anna Komorowska. (PAP)
 

 

Poleć znajomemu