Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 listopada 2014

„Żyła w przekonaniu, że jest jednym z ogniw łańcucha pokoleń”

  |   Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Jaraczewskiej

Jadwiga Jaraczewska, młodsza córka Józefa Piłsudskiego, pilotka służby pomocniczej RAF podczas wojny, spoczęła w piątek na stołecznych Powązkach. Prezydent Bronisław Komorowski mówił o zmarłej, że potrafiła łączyć rolę córki wielkiego człowieka z własnymi dokonaniami.

 

Jadwiga Jaraczewska spoczęła w rodzinnym grobie na Starych Powązkach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego. W ostatniej drodze towarzyszyli jej bliscy, przedstawiciele władz państwowych, kombatanci i potomkowie żołnierzy marszałka Piłsudskiego. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości pogrzebowych Jadwigi Jaraczewskiej

 

Prezydent Komorowski żegnając zmarłą podkreślił, że Jadwiga Jaraczewska żyła w przekonaniu, że jest jednym z ogniw łańcucha pokoleń. - Żegnamy córkę marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, człowieka o zasługach przeogromnych dla Polski, ale jednocześnie wszyscy czujemy, że żegnamy panią Jadwigę Jaraczewską z jej własnym życiem, doświadczeniem, emocjami i osiągnięciami - mówił.

 

Prezydent zaznaczył, że Jaraczewska potrafiła łączyć rolę córki wielkiego ojca i świadka jego dokonań, pomagając w odbudowie narodowej pamięci, tak nam potrzebnej po latach niewoli, wojny i komunizmu, z doświadczeniami swojego pokolenia i swoimi osobistymi dokonaniami w służbie dla ojczyzny. - A jednocześnie widziałem ją w tej roli najbardziej naturalnej, w roli matki, babci, jako osobę, która doskonale czuła, że można i że trzeba te wszystkie pamięci łączyć razem, by Polska pozostała krajem ceniącym przeszłość i niosącym w przyszłość cały świat wielkich tradycyjnych wartości - powiedział Bronisław Komorowski.


Jadwiga Jaraczewska zmarła 16 listopada. Miała 94 lata.
 

Poleć znajomemu