Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 listopada 2014

"Obroty handlowe między Polską a Bułgarią na rekordowym poziomie"

  |   Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze Polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze

- Polska i Bułgaria potrzebują jeszcze bardziej dynamicznej wymiany handlowej oraz większej liczby wspólnych inwestycji - uznali prezydenci obu państw - Bronisław Komorowski i Rosen Plewnelijew - otwierając we wtorek w Warszawie polsko-bułgarskie seminarium gospodarcze.

 
Bronisław Komorowski wskazał, że obroty handlowe między Polską a Bułgarią odnotowały rekordowy wzrost i w ubiegłym roku przekroczyły 1 mld euro. - To jest tendencja, która się ujawniła, którą trzeba docenić i pogłębić - powiedział prezydent.
 
Według prezydenta Komorowskiego Polska i Bułgaria "od zawsze" utrzymują dobre relacje, a dziś mają szczególną okazję, by wykorzystać atuty, jakie daje im członkostwo w NATO i UE. - Tą nową szansą dla obu krajów jest m.in. wspólny rynek Unii Europejskiej, liczący blisko 500 mln konsumentów – mówił.
 
Bronisław Komorowski zauważył, że potrzeba utrzymania konkurencyjności wymaga racjonalizowania gospodarki Unii Europejskiej. - Stąd z największą satysfakcją odnotowuję wspólnotę poglądów z Bułgarią co do perspektyw unii energetycznej - podkreślił. Unię energetyczną uznał za wspólną szansę na bezpieczeństwo energetyczne i polityczne UE. - Tańsza energia sprzyja też konkurencyjności polskich i bułgarskich produktów na rynkach światowych - dodał.
 
W ocenie polskiego prezydenta dynamiczna współpraca gospodarcza Polski i Bułgarii to m.in. efekt odbudowy starych kontaktów, wzrostu gospodarczego w obu krajach i rosnącego poczucia atrakcyjności obu gospodarek. Jak wskazał, Bułgaria posiada perspektywiczny rynek dla polskich produktów sektora rolno-spożywczego, współpraca jest też możliwa w przemyśle maszynowym, tekstylnym, chemicznym i obronnym.
 
Bronisław Komorowski wyjątkową uwagę poświęcił sektorowi obronnemu. - Sądzę, że w takich sprawach wsparcie czynnika politycznego może owocować decyzjami ważnymi z punktu widzenia biznesowego, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych krajów - zaznaczył prezydent.
 
Jak dodał, z Rosenem Plewnelijewem ustalił szereg działań, które w wymiarze politycznym mają zbliżyć oba kraje i co - w jego przekonaniu - będzie tworzyło korzystny klimat dla współpracy na poziomie biznesu.
 
Prezydent Bułgarii przypomniał natomiast, że jego kraj od Polski kupuje pociągi, technologie energetyczne, szuka też współpracy w rolnictwie. Jednocześnie w ramach połączeń Północ-Południe realizuje szersze europejskie projekty infrastrukturalne, zmierzające do połączenia portów bałtyckich z portami śródziemnomorskimi oraz interkonektorów gazowych. - Należymy do jednej drużyny, od dawna dzielimy się wspólną wizją - podkreślił bułgarski przywódca.
 
Prezydent Bułgarii przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.(PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu