Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 listopada 2014

Prezydenci Polski i Bułgarii: Wspólnota działań i poglądów

  |   Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Konferencja prasowa Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Konferencja prasowa Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Konferencja prasowa Prezydent Republiki Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce. Oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta Oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta Oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Bułgarii Rosen Plewnelijew podkreślali wagę dwustronnych relacji oraz współpracę i zrozumienie w wielu działaniach w ramach NATO i UE. Obaj politycy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy gospodarczej oraz polityce regionalnej.  Prezydent Bułgarii przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce.


- Mamy wspólne osiągnięcia w zakresie czysto politycznym, jakim jest oddziaływanie na NATO. Jest wspólny interes pilnowania, aby ustalenia polityczne z Newport zostały w pełni wykonane z korzyścią dla bezpieczeństwa całego regionu i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Bronisław Komorowski na wtorkowej konferencji prasowej.


Dodał, że oba kraje mają także wspólne interesy w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.
 

- Chcę odnotować również wspólne stanowisko, wspólny pogląd na kryzys wywołany agresją rosyjską na Ukrainę - zaznaczył polski prezydent. Dziękował w tym kontekście za poparcie mocnej polityki sankcji. W jego opinii, sankcje powinny powstrzymywać Rosję przed dalszymi agresywnymi zachowaniami.

 

- Podzielamy w pełni poglądy na znaczenie całego regionu i potrzebę współpracy polsko-bułgarskiej rozszerzonej o jak najsilniejsze relacje z innymi krajami tej części południowo-wschodniej flanki NATO, ale też południowo-wschodniej części UE – powiedział. – Jestem przekonany, że mamy absolutnie wspólny pogląd na znaczenie wsparcia dla krajów Partnerstwa Wschodniego, zaczynając od Ukrainy, przez Mołdawię, aż po Gruzję. Jestem przekonany, że wspólnie widzimy potrzebę wzmocnienia procesów integracji europejskiej, np. na Bałkanach – dodał.

 

Bronisław Komorowski wskazywał na rosnącą liczbę turystów polskich odwiedzających Bułgarię, a także na coraz większą liczbę Bułgarów przyjeżdżających do naszego kraju. Zwrócił uwagę też na rosnącą współpracę gospodarczą. 

 

 

 

Prezydent RP dziękował również za obecność na czerwcowych uroczystościach 25-lecia odzyskania polskiej wolności. Obaj prezydenci podkreślali także osobistą przyjaźń i sympatię. Bronisław Komorowski mówił, że z prezydentem Bułgarii rozumieją się w pół słowa.
 

Rosen Plewnelijew podkreślał bardzo serdeczne stosunki polsko-bułgarskie. - Przyjaźń polsko-bułgarska ma bardzo mocne fundamenty, od bardzo wielu lat działamy wspólnie w wielu obszarach, m.in. w Unii Europejskiej – powiedział.


- Bułgaria i Polska zajmują pryncypialne stanowisko w sprawie działań Rosji na terenie Ukrainy. Mamy wspólne stanowisko w zakresie polityki UE – zaznaczył.
 

W ocenie prezydenta Bułgarii Polska jest naturalnym liderem wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. – Cieszymy się bardzo z sukcesów Polski i chcemy być częścią tych sukcesów. Dlatego szukamy możliwości wzmacniania współpracy regionalnej - powiedział Rosen Plewnelijew.

 

Oficjalna wizyta prezydenta Bułgarii rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Gościa powitał prezydent Komorowski.

 

Po południu prezydenci Polski i Bułgarii udali się na Polsko-Bułgarskie Seminarium Gospodarcze odbywające na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zobacz także: Prezydenci Polski i Bułgarii o 25. rocznicy obalenia komunizmu "Obroty handlowe między Polską a Bułgarią na rekordowym poziomie"

 

Wieczorem Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta.

 

W środę prezydent Plewnelijew odwiedzi Gdańsk, gdzie m.in. złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedzi ponadto Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Poleć znajomemu