Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 listopada 2014

"Temat euro – po wyborach parlamentarnych 2015 r."

  |   Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ

- Ze stwierdzenia wagi procesów integracji europejskiej dla polskiej przyszłości powinny płynąć zwiększone wysiłki na rzecz uzyskania odpowiednich standardów koniecznych do rozmów o perspektywie integracji w obszarze wspólnej waluty – mówił dziennikarzom w Sejmie Prezydent RP. 

 

Bronisław Komorowski wysłuchał w czwartek informacji o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015, którą przedstawił Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że w wystąpieniu szefa MSZ znalazły odbicie najpoważniejsze problemy, przed którymi stoi Polska i nasza polityka zagraniczna.  - Z satysfakcją odnotowuję to, że dużo miejsca zajęły aspekty związane z polityką bezpieczeństwa i obrony, zarówno w wymiarze NATO-wskim, jak i w wymiarze relacji polsko-amerykańskich, ale również z kontekście polityki Unii Europejskiej - powiedział. Dodał, że współbrzmi to z tym, o czym rozmawiał w czwartek z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, która przygotowuje na przyszły rok szczyt unijny poświęcony właśnie tym kwestiom.

 

- Uważam również, że warto podkreślić to, że znalazły odbicie w tym wystąpieniu także rola i polskie zaangażowanie w budowanie silniejszych relacji polsko-amerykańskich. To także jest zrozumienie wagi tych relacji dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale bezpieczeństwa całego regionu, a nawet całej Europy - wskazywał prezydent, dodając, że perspektywa wzmocnionej współpracy polsko-amerykańskiej jest tym, na czym Polsce powinno zależeć.

 

Prezydent z satysfakcją odnotował również, że sporo miejsca w wystąpieniu szefa resortu spraw zagranicznych zajęły kwestie gospodarcze.

 

- Ważne są też elementy zrozumiałe, oczywiste, ale również elementy koniecznej kontynuacji idącej poprzez wystąpienia kolejnych ministrów spraw zagranicznych, premierów, także dla takich kwestii jak polityka sąsiedztwa, potwierdzenie zdecydowanej woli wsparcia dla Ukrainy, jej niepodległości, integralności terytorialnej i reformy tego kraju – podkreślił.

 

- Chciałbym podkreślić, że ze stwierdzenia wagi procesów integracji europejskiej dla polskiej przyszłości ekonomicznej i politycznej, a także polityki bezpieczeństwa – w moim przekonaniu - powinny płynąć zwiększone wysiłki na rzecz uzyskania przez państwo polskie odpowiednich standardów i osiągnięć, abyśmy my byli gotowi do rozmawiania z kimkolwiek o perspektywie integracji także w obszarze wspólnotowej polityki pieniężnej, waluty – ocenił prezydent.
 

- Dziś Polska nie jest do końca przygotowana. To jest wielkie wyzwanie, które stoi przed obecnym rządem i następnymi - zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

Przypomniał dotychczasowe wypowiedzi, że do tego tematu trzeba wrócić po wyborach parlamentarnych w roku 2015.

 

Prezydentowi towarzyszyli w Sejmie Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie i doradcy.

 

Poleć znajomemu