Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 października 2014

Prezydenci Polski i Izraela o "daleko idącej wspólnocie poglądów"

  |   Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce Wizyta oficjalna Prezydenta Państwa Izrael w Polsce

Współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa, w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacji na Bliskim Wschodzie, były tematem wtorkowej rozmowy prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Izraela Reuwena Riwlina. Prezydenci podkreślali wagę Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin z małżonką rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę oficjalną w Polsce. Zobacz także: Prezydent Izraela od wtorku w Polsce Muzeum Historii Żydów Polskich ważne w relacjach polsko-żydowskich

 

Jak mówił polski prezydent na wspólnej z Riwlinem konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim, muzeum jest "dobrą inwestycją w przyszłość" w relacjach polsko-izraelskich. - Jest siłą rzeczy jakimś podsumowaniem tradycji obecności kultury żydowskiej na ziemiach polskich, ale jest to inwestycja w przyszłość relacji między naszymi narodami i państwami – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Riwlin ocenił, że Muzeum Historii Żydów Polskich podsumowuje tysiąc lat współpracy między naszymi narodami, "ze wzlotami i upadkami oraz symbolizuje patrzenie obu państw w przyszłość".

 

Bronisław Komorowski podziękował Riwlinowi, który urząd prezydenta pełni od czerwca, że z pierwszą oficjalną wizytą przyjechał do Polski.

 

- Traktuję to jako potwierdzenie wspólnej woli budowania jak najlepszych, jak najbardziej przyjaznych i owocnych relacji pomiędzy Polakami i Żydami, a także między Polską a Państwem Izrael - podkreślił polski prezydent. Bronisław Komorowski zapewnił, że podczas rozmów z prezydentem Izraela "znaleźli wiele wspólnych tematów, ważnych z punktu widzenia wzmacniania relacji polsko-izraelskich".

 

Prezydent Polski przekonywał, że Polska i Izrael będą mogły pogłębić współpracę w wielu dziedzinach, przede wszystkim w gospodarce i dziedzinie innowacyjności. - Dla Polski współpraca z Izraelem w tym obszarze jest niesłychanie atrakcyjna – podkreślał Bronisław Komorowski.

 

- Jestem przekonany, że Polska, kraj poważnego sukcesu ekonomicznego, kraj członkowski UE i NATO, będzie dla Izraela również ważnym i dobrym partnerem - dodał.

 

Ważnymi tematami rozmów - jak relacjonował Bronisław Komorowski - były też kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, m.in. w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Bronisław Komorowski podkreślał "daleko idącą wspólnotę poglądów, także na kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej".

 

- Mówiliśmy o kwestiach związanych z bezpieczeństwem czy zmianami w środowisku bezpieczeństwa na wschód od Polski, w kontekście kryzysu i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przedstawiłem polskie stanowisko i polskie poglądy w tej kwestii - zaznaczył polski prezydent.

 

Jak mówił, Riwlin przedstawił z kolei ważną analizę sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którą Polska podziela w ogromnej części. - Polska podziela również troskę o to, aby bezpieczeństwo Izraela było elementem dostrzeganym w porę przez społeczność międzynarodową - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Zwrócił też uwagę, że on i Riwlin w tym samym czasie pełnili funkcję przewodniczących parlamentów i wówczas współpraca również układała się "znakomicie". Wyraził też nadzieję, że wspólnym działaniem obu prezydentów uda się pogłębić współpracę Polski i Izraela.

 

Prezydent Izraela poinformował, że rozmawiał z prezydentem Komorowskim m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, potrzebie kształcenia kolejnych pokoleń, a także o zagrożeniu nienawiścią i skrajnymi poglądami. - Mamy wspólne ideały, którym niestety zagrażają postawy skrajne. (...) Musimy działać wspólnie w celu budowania szacunku i zrozumienia - przekonywał Riwlin. Zapewnił, że jest szczęśliwy, iż Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził z wizytą jako prezydent Izraela.

 

Prezydent Riwlin zaprosił Bronisława Komorowskiego do odwiedzenia Izraela w najbliższej przyszłości.

 

W obecności prezydentów została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych. - Służy ona nie tylko uznaniu wspólnej pracy Polaków i Izraelczyków, ale umożliwia jeszcze lepsze kontakty. Będzie promować podobne, wspaniałe projekty - zapowiedział Riwlin.

 

Po spotkaniu z polskim prezydentem Riwlin złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W środę rano prezydent Izraela spotka się z premier Ewą Kopacz. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wygłosi ponadto wykład na Politechnice Warszawskiej.

74-letni Riwlin został wybrany na dziesiątego prezydenta Izraela w czerwcu 2014 roku; na stanowisku prezydenta zastąpił laureata Pokojowego Nobla Szimona Peresa. (PAP)

 

Poleć znajomemu