Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 października 2014

Muzeum Historii Żydów Polskich ważne w relacjach polsko-żydowskich

  |   Spotkanie Prezydenta RP z darczyńcami Muzeum Historii Żydów Polskich Spotkanie Prezydenta RP z darczyńcami Muzeum Historii Żydów Polskich Spotkanie Prezydenta RP z darczyńcami Muzeum Historii Żydów Polskich Spotkanie Prezydenta RP z darczyńcami Muzeum Historii Żydów Polskich Spotkanie Prezydenta RP z darczyńcami Muzeum Historii Żydów Polskich Teatr Wielki Opera Narodowa. Koncert inaugurujący uroczystości otwarcia Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Teatr Wielki Opera Narodowa. Koncert inaugurujący uroczystości otwarcia Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wydobędzie wszystko, co ważne, dobre, ale i bolesne w relacjach polsko-żydowskich - ocenił prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień otwarcia wystawy stałej muzeum. We wtorek Bronisław Komorowski, wraz z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem, weźmie udział w uroczystym otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Zobacz także: Prezydent Izraela od wtorku w Polsce - To przyniesie wydobycie wszystkiego ważnego, pięknego, ale i bolesnego w całych tysiącletnich relacjach polsko-żydowskich" - powiedział prezydent podczas poniedziałkowego spotkania z darczyńcami muzeum. Jak podkreślił prezydent, przyniesie to także "swoisty impuls, inwestycję - polityczną i emocjonalną - w przyszłość relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich".

 

Bronisław Komorowski wyraził też przekonanie, że ta niezwykła uroczystość jest możliwa "dzięki wszystkim treściom, które wiążą się ze sztandarem Solidarności".

 

- W tym roku obchodzimy w Polsce 25-lecie naszej wolności, niepodległości, także naszej demokracji, a to w ramach wolnej Polski, procesu demokratyzowania naszego życia było możliwe odczytanie na nowo i wydobycie wielu treści związanych z tysiącletnią tradycją współżycia Polaków i Żydów, tu na ziemiach polskich - powiedział prezydent.

 

W jego ocenie będzie to podkreślenie faktu, że cząstką polskiej wolności jest także przypomnienie i swoiste spuentowanie tych tysiącletnich relacji, a także nadziei na przyszłość. Prezydent podziękował darczyńcom muzeum i wyraził przekonanie, że wspólnym mianownikiem decyzji i motywacji, które "doprowadziły do powstania muzeum były silne emocje na rzecz nie tylko przeżycia historii stosunków polsko-żydowskich, ale również zbudowania tych relacji na przyszłość z myślą o jak najbliższym sąsiedztwie ducha i pamięci".

 

- Chciałem państwu życzyć jak największej ilości tych dobrych emocji, które w moim przekonaniu dadzą się przełożyć także na emocje pozytywne w relacjach polsko-żydowskich właśnie w stosunku do osób, które będą to muzeum zwiedzały - mówił prezydent. Podziękował także za inicjatywę zbudowania w sąsiedztwie muzeum pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów, co także uznał za "mądrą i dobrą inwestycję w dobre relacje i emocje polsko-żydowskie". Podkreślił także, że wtorkowa uroczystość będzie dla niego "przeżyciem, wielkim honorem i radością".

 

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

 

We wtorek zostanie otwarta wystawa stała muzeum, która zajmie podziemny poziom i będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich. Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa.

 

Wieczorem Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w koncercie inaugurującym uroczystości otwarcia Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu