Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 października 2014

Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

  |   Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z udziałem Pary Prezydenckiej

Julia Hartwig została laureatką przyznanej po raz drugi Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono w sobotę wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

 

W uroczystości uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką Anną Komorowską - patroni honorowi uroczystości.

 

Julia Hartwig została nagrodzona za wydany w zeszłym roku tomik „Zapisane”. Wartość nagrody to 200 tys. zł. Laureatka otrzymała statuetkę będącą przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej.

 

- Mimo oszczędności słowa, prostoty, unikania patosu, mimo powściągliwości i dążenia do kondensacji, poezja Julii Hartwig nie jest łatwa. Obraca się, jak to ujęła sama poetka, w rejonach nieuniknionej powagi, choć od tej powagi dyskursu sami poeci dziś stronią. Odwołuje się zarazem do kategorii ostatecznej: do pojęcia ładu - powiedział, ogłaszając werdykt, przewodniczący kapituły nagrody, prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.

 

- Jesteśmy przekonani, że pani Wisławie dzisiejsza decyzja jury szczególnie przypadłaby do gusty. Życzymy pani Julio wielu ciągów dalszych, w tym wielu pięknych nowych wierszy, na które wszyscy czekamy – mówił Michał Rusinek.

 

Dziękując za nagrodę Julia Hartwig powiedziała, że najbardziej zażenowany jest ten, który otrzymuje tę nagrodę. - To ja. Czuję się bardzo zaszczycona, ale nie tylko, bo nazwa nagrody, która jest nagrodą imienia Wisławy Szymborskiej jest dla mnie ogromnie ważna. To jest osoba, z którą bardzo blisko się stykałam, chociaż nikt nie może za bardzo mówić o tej bliskości, ponieważ Wisława trzymała się zawsze troszkę z daleka, ale zawsze było dokładnie wiadomo, kogo akceptuje, a kogo nie  – mówiła poetka.

 

Jak podkreśliła, ta nagroda jest uznaniem pracy, jakiej poświęca się poeta. - Właściwie jest to praca, która wykonuje się dla siebie, ale też z nadzieją, że ktoś to przeczyta, może polubi albo zechce to zrozumieć, albo pochwali samą zasadę, że chcemy nasze uczucia pokazywać w sztuce – powiedziała Julia Hartwig.

 

Do nagrody nominowani byli autorzy pięciu tomów poetyckich wydanych w 2013 r.: Wojciech Bonowicz za tom „Echa”, Jacek Dehnel za „Języki obce”, Mariusz Grzebalski za „W innych okolicznościach”, Julia Hartwig za tom „Zapisane” i Michał Sobol za „Pulsary”. Międzynarodowa kapituła złożona z tłumaczy, krytyków literackich i badaczy literatury, dokonała wyboru spośród 172 zgłoszonych książek.

 

Podczas uroczystości zabrzmiał wiersz Wisławy Szymborskiej z tomu "Tutaj" czytany przez samą poetkę i przez aktorkę Agatę Buzek oraz wiersze Julii Hartwig czytane przez Macieja Stuhra.

 

Przed rokiem Nagrodę Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew”.

 

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda, która ma służyć popularyzowaniu poezji, została ustanowiona na mocy testamentu zmarłej 1 lutego 2012 r. noblistki. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu