Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 października 2014

Prezydent RP i Gubernator Kanady o współpracy gospodarczej

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gubernatora Generalnego Kanady i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gubernatora Generalnego Kanady i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gubernatora Generalnego Kanady i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gubernatora Generalnego Kanady i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gubernatora Generalnego Kanady i Małżonki

Wolność gospodarcza to istotny fundament przyjaźni między narodami - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć Gubernatora Generalnego Kanady Davida Johnstona. Polska gospodarka ma wiele do zaoferowania - ocenił Johnston.

 

- Zarówno Polacy, jak i Kanadyjczycy cenią sobie również wolność gospodarczą - zwrócił uwagę Bronisław Komorowski. Dlatego - zaznaczył - Polska uznaje za sukces wynegocjowaną niedawno umowę gospodarczą między UE a Kanadą.

 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że umowa ta "stworzy nowe możliwości producentom, przedsiębiorcom i konsumentom".

 

Wolność gospodarcza - powiedział prezydent - zawsze stanowi istotny fundament przyjaźni pomiędzy narodami i państwami.

 

Jak podkreślił Komorowski, wolność, której "zarówno Polacy, jak i Kanadyjczycy potrafili bronić bezkompromisowo w odległych zakątkach świata jest ważnym fundamentem współczesnych relacji polsko-kanadyjskich". - Dlatego pamiętamy i pamiętać będziemy o kanadyjskich lotnikach, którzy narażali życie, niosąc pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu i wrześniu 1944 roku - mówił polski prezydent.

 

- Pamiętamy też, że Kanada była pierwszym sojusznikiem, który ratyfikował nasze protokoły akcesyjne do NATO - przypomniał Bronisław Komorowski. Tym bardziej - zaznaczył - "doceniamy obecne zaangażowanie Kanady w gwarancje bezpieczeństwa w Europie Środkowej i jej zaangażowanie w udzielanie pomocy Ukrainie".

 

- Doceniamy, że Kanada, tak jak i Polska, wprost nazywa agresję - agresją, obronę wolności - obroną wolności - dodał prezydent.

 

Gubernator Johnston zauważył, że jako jedna z najszybciej rosnących gospodarek w Europie Polska ma wiele do zaoferowania.

Umowa gospodarcza UE-Kanada - mówił David Johnston - oznacza początek dynamicznego rozdziału w relacjach pomiędzy Kanadą a UE i Kanadą a Polską. - Wiele możemy uzyskać przez tzw. dyplomacją wiedzy, czyli chęć i zdolność do pracy poza granicami kraju, w ramach różnych dyscyplin - dodał David Johnston.

 

Gubernator zwrócił też uwagę, że ponad milion Kanadyjczyków jest polskiego pochodzenia. (PAP)

Poleć znajomemu