Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 października 2014

Decyzja prezydenta ws. pomnika po wyborach samorządowych

  |   Belweder Briefing prasowy Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomira Rybickiego Briefing prasowy Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomira Rybickiego Briefing prasowy Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomira Rybickiego

W Belwederze odbyło się we wtorek spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami rodzin, które podpisały się pod apelem o trwałe upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Ostateczną decyzję w sprawie zaangażowania w ten projekt Bronisław Komorowski podejmie po konsultacjach z nowo wybranymi władzami Warszawy, pozostającymi dysponentem terenu, na którym mógłby stanąć pomnik.

 

Zobacz także: Inicjatywa rodzin ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej W opinii Prezydenta RP, pomimo różnych wyobrażeń na temat form i lokalizacji upamiętnienia, wszyscy uczestnicy spotkania mają głęboko zakorzenioną świadomość wspólnoty i bólu, które towarzyszyły Polakom tuż po katastrofie. Przypomniał, że klimat wspólnoty został naruszony przez atmosferę konfliktu, która nie sprzyjała podjęciu kwestii wzniesienia pomnika mającego łączyć społeczeństwo. Zaznaczył, że zażegnywanie konfliktów i zasypywanie podziałów nie jest łatwe. Zdaniem Bronisława Komorowskiego trzeba myśleć o odbudowaniu i przywracaniu pamięci o wspólnocie żałoby oraz utrwalać pamięć tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Powyższe warunki powinna spełniać również lokalizacja pomnika, która powinna łączyć, a nie dzielić.


Prezydent dziękując przedstawicielom rodzin za inicjatywę trwałego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, zwrócił uwagę, że jej podjęcie będzie wymagało oprócz szczególnej wrażliwości również ominięcia politycznych raf, mogących utrudnić realizację projektu.


Bliscy ofiar katastrofy podczas spotkania wskazywali na szczególną wagę uczestnictwa Prezydenta RP w procesie budowy pomnika. Ich zdaniem sprawi to, że pomnik będzie miał wymiar upamiętnienia nie tylko prywatnego, lecz zyska również charakter państwowy.


Bronisław Komorowski przypominając o swoim przychylnym stanowisku dla samej inicjatywy, podkreślił, że kluczową sprawą pozostaje utrzymanie jej otwartego charakteru wobec rodzin wszystkich ofiar katastrofy.
 

Po spotkaniu z dziennikarzami spotkał się Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki.  Jak powiedział, prezydent "z życzliwością" podchodzi do tej inicjatywy. - Zastrzegł jednak, że dopiero po rozmowie z władzami miasta Warszawy po wyborach samorządowych, a więc z władzami, które będą miały ponowną legitymację do reprezentowania mieszkańców Warszawy, ostatecznie rozstrzygnie o swoim zaangażowaniu w projekt budowy w Warszawie pomnika wszystkich - co podkreślam - wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - mówił minister. Według niego zaangażowanie prezydenta w dalsze prace nad projektem "graniczy niemalże z pewnością, że ten pomnik w Warszawie powstanie".

 

 

Poleć znajomemu