Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 października 2014

"Priorytetem - umacnianie bezpieczeństwa Sojuszu i wspieranie Ukrainy"

  |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem
Postanowienia szczytu NATO zostaną wypełnione - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent zapowiedział, że Polska wywiąże się z zobowiązań ws. wsparcia dla modernizacji systemu obronnego Ukrainy.
 
Prezydent Komorowski, który przyjął Jensa Stoltenberga w poniedziałek na początku jego pierwszej wizyty zagranicznej, wyraził głęboką nadzieję, że oznacza to nie tylko uznanie dla polskiej pozycji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także dobre odczytanie wagi spraw całej flanki wschodniej Sojuszu ze względu na zaistniałą sytuację agresji rosyjskiej na Ukrainę.
 
- To moja pierwsza wizyta, jaką składam jako sekretarz generalny NATO. Jest to wyraz uznania ważnej roli Polski w Sojuszu - powiedział Jens Stoltenberg. Podkreślił, że to także wyraz solidarności NATO w tych niespokojnych czasach. - NATO broni i chroni każdego sojusznika - podkreślił.
 
- Jest pewne, że kierunek na wzmocnienie obecności Sojuszu w krajach flanki wschodniej będzie kontynuowany, będzie miał swoją wagę i zrozumienie w praktyce działania Sojuszu - powiedział Bronisław Komorowski.
 
- Na szczycie w Walii podjęliśmy decyzje, które utrzymują siłę NATO. Plan działań na rzecz gotowości jest konkretną odpowiedzią na obecne wyzwania, będziemy go wdrażać - oznajmił Jens Stoltenberg.
 

 
- Utrzymamy trwałą obecność i aktywność we wschodniej części naszego Sojuszu. Chciałbym wyraźnie podkreślić: te wszystkie działania mają wyłącznie charakter obronny i są w pełni zgodne z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami - dodał Jens Stoltenberg.
 
- W przekonaniu Polski te zmiany w środowisku bezpieczeństwa, które są pochodną czy następstwem kryzysu rosyjsko-ukraińskiego, mają charakter trwały, co oznacza, że trzeba pracować nad odnalezieniem drogi do perspektywy poprawy relacji z Rosją, ale dzisiaj zadaniem numer jeden jest umacnianie bezpieczeństwa członków Sojuszu i wspieranie niezależnej, niepodległej, demokratycznej, dążącej ku strukturom zachodnim Ukrainy - powiedział prezydent.
 
- Jestem w pełni usatysfakcjonowany tym, że słyszymy dzisiaj takie mocne słowa świadczące o determinacji we wdrożeniu w życie w funkcjonowaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego wszystkich postanowień z Newport - powiedział prezydent. Dodał, że jest to istotne nie tylko z punktu widzenia poczucia bezpieczeństwa obywateli krajów członkowskich Sojuszu, ale z punktu widzenia odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego na zaistniałą, zmienioną sytuację na wschód od naszych granic w wyniku agresji rosyjskiej na Ukrainie.
 
Prezydent wyraził przekonanie, że wspólnym wysiłkiem ta implementacja zostanie przeprowadzona szybko, bo szybka odpowiedź ma większe znaczenie i wartość z punktu widzenia także i odczytania tej determinacji Sojuszu przez wszystkich naszych sąsiadów, w tym także przez Rosję.
 
- Jestem także pełen nadziei co do współpracy z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwestiach tak ważnych, jak powstrzymanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o budżety obronne krajów członkowskich na rzecz wzmocnienia tendencji, której przykład daje Polska, podnoszenia tych wydatków – dodał Bronisław Komorowski.
 
Jens Stoltenberg wyraził uznanie dla wkładu Polski we wspólne zdolności obronne przez udział w misjach. Zwrócił uwagę, że Polska współpracuje z Niemcami i Danią nad wzmocnieniem dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. - To dowództwo jest dalszym potwierdzeniem tego, że NATO jest w Polsce i z Polską. Pokazuje to też znaczenie współpracy regionalnej - dodał.
 
Sekretarz generalny wyraził uznanie dla zapowiedzianego zwiększenia wydatków obronnych Polski do 2 proc. PKB - poziomu, który w ciągu dekady mają osiągnąć te państwa członkowskie, które obecnie łożą mniej. Ocenił, że Polska słusznie robi, inwestując w sprzęt wojskowy i zdolności.
 
Prezydent zapewnił, że Polska podtrzymuje swoje zobowiązanie ze szczytu w Newport dotyczące wsparcia dla modernizacji ukraińskiego systemu obronnego, co ma zbliżyć Ukrainę do standardów NATO.
 
Podkreślił także determinację do budowy przez Polskę własnych zdolności obrony rakietowej i przypomniał, że Polska, popierając rozmieszczenie amerykańskiego systemu obrony balistycznej, opowiada się za włączeniem go w system sojuszniczy, bo tylko jako taki ma on głęboki sens, zarówno natury politycznej, jak i obronnej.
 
Nawiązując do decyzji o organizacji kolejnego szczytu w 2016 r. w Warszawie Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że jakiś fragment tego szczytu będzie miał miejsce tu, w Pałacu Prezydenckim, w sali kolumnowej, gdzie kiedyś podpisano Układ Warszawski.  (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu