Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 20 września 2014

Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” rozstrzygnięty

  |   Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale

Wieniec województwa świętokrzyskiego przygotowany przez gminę Miedziana Góra zajął pierwsze miejsce w tegorocznym Konkursie o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Konkurs zorganizowany był w ramach pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich w Spale. Zobacz także: Forum Debaty Publicznej „Młodzież wiejska – szanse i wyzwania”

 

W sobotę rozstrzygnięto Konkurs o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.
 
W konkursie wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.
 
Gościem honorowym była Małżonka Prezydenta Anna Komorowska, a pracom komisji konkursowej, podobnie jak w latach ubiegłych, przewodniczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz.
 
Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gminę Miedziana Góra; drugie miejsce wieniec województwa wielkopolskiego przygotowany przez gminę Sośnie miejscowość Kocina; trzecie miejsce wieniec województwa lubelskiego przygotowany przez gminę Stężyca.
 
Zwycięski wieniec zostanie wręczony Prezydentowi podczas Ceremoniału Dożynkowego w niedzielę.
 
Wieńce oceniała komisja, w składzie: etnograf i muzealnik Wiesława Bogurat, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski, Członek Zarządu Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim Leon Karwat oraz - jako sekretarz komisji - ekspert w Kancelarii Prezydenta RP Marzena Małyska. Komisja dokonując oceny zwracała uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów, walory estetyczne, a także ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Oceniany był też sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.
 
Celem konkursu jest m.in. kultywowanie i popularyzacja tradycji regionalnych oraz plastyki ludowej, promocja dorobku kulturowego polskiej wsi, a także rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań twórczością ludową.
Poleć znajomemu