Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 3 sierpnia 2014

W niedzielę Pałac otwarty dla zwiedzających

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

Pałac Prezydencki był w niedzielę otwarty dla zwiedzających. Oprócz tradycyjnie udostępnianych sal reprezentacyjnych, w Pałacu można był zobaczyć wystawę biograficzną poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu - pierwszemu premierowi III RP, wybitnemu politykowi, ale także redaktorowi, intelektualiście, obrońcy praw człowieka.

 

Na ekspozycji poprzez liczne fotografie, a także fragmenty wspomnień, dokumentów i tekstów Tadeusza Mazowieckiego zostały ukazuje kolejne etapy drogi życiowej Tadeusza Mazowieckiego na tle powojennej historii Polski.

 

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogli zwiedzić m. in. Salę Kolumnową, w której odbywa się większość uroczystości z udziałem Prezydenta RP, m.in.: powołanie ministrów, wręczanie orderów i odznaczeń państwowych, nominacji profesorskich, sędziowskich, a także spotkania z udziałem zagranicznych gości; Salę Białą, w której Prezydent RP przyjmuje m.in. przywódców innych państw; Salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajduje się dziesięć obrazów artysty; Antyszambrę, a w niej m. in. zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego, Salę Obrazową, Sień Wielką i Kaplicę.

 

W Pałacu Prezydenckim można było także obejrzeć malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej. Wśród prac znalazło się kilkanaście kompozycji Jacka Malczewskiego, a także dzieła Olgi Boznańskiej, Vlastimila Hofmana, Włodzimierza Tetmajera.

 

W Pałacu Prezydenckim zwiedzający zwiedzali też Salę Chorągwianą, w której wiszą repliki polskich chorągwi od Grunwaldu po „Solidarność”, a także znajdują się kopie Konstytucji 3 Maja oraz Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 roku.

 

Zwiedzający mogli zobaczyć także Okrągły Stół - oryginalny mebel stoi w sali na parterze w północnym skrzydle Pałacu Prezydenckiego.

Poleć znajomemu