Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 lipca 2014

Prezydent na pokazie filmu „Miasto 44”

  |   Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym Pokaz specjalny filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym

Ponad 10 tys. osób, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski oraz weterani Powstania Warszawskiego, wzięło udział w pokazie specjalnym filmu fabularnego "Miasto 44" na Stadionie Narodowym w Warszawie. Reżyserem filmu jest Jan Komasa.

 

Projekcja "Miasta 44", z udziałem twórców i obsady filmu, wpisuje się w oficjalny program obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Film zrealizowano pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Uroczysty seans rozpoczął się w środę późnym wieczorem kilkuminutową owacją na stojąco dla weteranów powstania, którzy zasiedli na widowni. Prezydentowi podczas seansu towarzyszył minister Maciej Klimczak.

 

Do dystrybucji kinowej w całej Polsce dramat wojenny "Miasto 44" trafi 19 września. Wcześniej będzie prezentowany - w konkursie głównym, walcząc o Złote Lwy - na 39. festiwalu w Gdyni, który potrwa od 15 do 20 września.

 

W obsadzie filmu, wybranej podczas castingów, w których udział wzięło ponad 7 tys. osób, są m.in.: Józef Pawłowski i Zofia Wichłacz (główni bohaterowie - zakochani w sobie, walczący w powstaniu Stefan i "Biedronka") oraz Anna Próchniak, Tomasz Schuchardt, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Grzegorz Daukszewicz, Jan Kowalewski.

 

Zdjęcia do "Miasta 44", autorstwa operatora Mariana Prokopa, kręcone w ubiegłym roku w okresie od maja do sierpnia, trwały 63 dni - tyle, ile powstanie. Realizowano je w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Aktorom towarzyszyło ponad 3 tys. statystów. Budową dekoracji zajmowało się 10 ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tys. ton gruzu. Nakręcono wiele scen z kaskaderami, grupami rekonstrukcyjnymi, pojazdami militarnymi (czołg, działa samobieżne), efektami pirotechnicznymi (pożary, eksplozje) i komputerowymi.

 

Aby przedstawić wygląd Warszawy z 1944 roku, "zrekonstruować" na ekranie dawną stolicę, filmowcy zastosowali nowoczesne techniki komputerowe. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu