Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 lipca 2014

22 lipca w Warszawie szczyt państw naszego regionu

  |   Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Słowacji Andrej Kiska z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Słowacji Andrej Kiska pozytywnie ocenili relacje dwustronne, opowiedzieli się jednocześnie za jeszcze większym zbliżeniem narodów i wykorzystaniem potencjału.  Rozmowa prezydentów dotyczyła również kwestii bezpieczeństwa oraz spotkania z udziałem prezydentów państw regionu, które odbędzie się 22 lipca w Warszawie, a będzie dotyczyło zbliżającego się szczytu NATO.

 

Prezydent Republiki Słowackiej przebywa z oficjalną wizytą w Polsce. Po ceremonii oficjalnego powitania odbyły się rozmowy prezydentów w wąskim gronie i rozmowy plenarne delegacji.
 

- Liczę i już to czuję, że wspólnym wysiłkiem zdołamy jeszcze bardziej zacieśnić współpracę polsko-słowacką i zacieśnić polsko-słowacką przyjaźń dobrosąsiedzką – podkreślił Bronisław Komorowski podczas spotkania z mediami. - Są obszary, w których można uzyskać jeszcze większe zbliżenie naszych narodów, naszych państw – zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski wskazywał, że Polska ma ze Słowacją wiele wspólnych spraw. Wymienił współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której Słowacja objęła roczne przewodnictwo. -  Bardzo nam zależy na sukcesie Grypy Wyszehradzkiej, a więc na sukcesie Słowacji. Będziemy wspierali działania słowackie zmierzające do wzmocnienia tego narzędzia – zapowiedział. W ocenie prezydenta, Grupa Wyszehradzka może i powinna być przydatna także w rozwiązywaniu spraw istotnych dla całego regionu, całego świata zachodniego. Jak dodał, dla Polski to przede wszystkim kwestia Ukrainy, a także reakcji UE i NATO na sprawy związane z oceną skutków rosyjskiej agresji w stosunku do Ukrainy.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział, że rozmowa będzie kontynuowana podczas przyszłotygodniowego spotkania prezydentów, które odbędzie się w ramach przygotowań do wrześniowego szczytu NATO w Newport. – Cieszę się, że prezydent Słowacji będzie obecny na szczycie prezydentów naszego regionu przygotowującym nasze kraje do zajęcia stanowiska na szczycie NATO – mówił. Poinformował, że spotkanie odbędzie się 22 lipca w Warszawie i wezmą w nim udział prezydenci naszego regionu, Bułgarii, Rumunii, krajów Bałtyckich, krajów Grupy Wyszehradzkiej.


- Chcielibyśmy, aby te kraje prezentowały podobny pogląd na przyszłość NATO – zaznaczył. Prezydent podkreślił, że w ramach wspólnego stanowiska jest kwestia wzmacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej flance.
 

Bronisław Komorowski wskazywał ponadto na doskonałą współpracę gospodarczą ze Słowacją. Zaznaczył, że Słowacja jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski, a skala wymiany wynosi ok.  7 mld euro. Zaproponował, by prezydenci obu krajów objęli patronatem - ważne dla przyszłości współpracy gospodarczej i kontaktów społecznych – inwestycje infrastrukturalne.

 

 

Andrej Kiska powiedział, że Bronisław Komorowski był pierwszym prezydentem, który pogratulował mu w rozmowie telefonicznej zwycięstwa w wyborach prezydenckich. - To był początek naszych miłych stosunków – dodał. A wtorkową rozmowę określił słowami: zrozumienie i przyjaźń.
 

Prezydent Słowacji ocenił relacje dwustronne jako bezproblemowe. - Wydaje mi się, że ten potencjał moglibyśmy wykorzystać jeszcze bardziej – uważa Andrej Kiska.

 

- Jeśli chcemy mieć tu, w środkowej Europie pokój i rozwój, to nie jest to możliwe bez aktywnej roli Polski – uważa Andrej Kiska. Zaznaczył, że dlatego zależy mu na zaangażowaniu Polski w pracach Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Kiska mówił, że Słowacja dostrzega niższy stopień bezpieczeństwa w regionie. Opowiedział się za wspólnym realizowaniem projektów w obszarze obrony.
 
Przyznał, że z zadowoleniem przyjął inicjatywę spotkania prezydentów dotyczącego szczytu NATO. – Widzę, że to jest doskonała okazja do wymiany naszych propozycji, z którymi później pojedziemy na szczyt Sojuszu – ocenił.

 

- Relacje między naszymi krajami są wspaniałe, a moim zadaniem i zamiarem jest to, aby były jeszcze bardziej silne, bezpieczne i przyjazne – podsumował prezydent Słowacji.
 

Poleć znajomemu