Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 lipca 2014

"Braterstwo narodów jest motorem postępu"

  |   Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej Uroczystość w Ambasadzie Francji z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej

Braterstwo narodów w imię wolności, w imię równości jest motorem postępu w naszym świecie - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Ambasadzie Francji, z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej.


- To wielka ważna data, zburzenie Bastylii, które stało się symbolem wolności – podkreślił prezydent. - Francja o swoją wolność wyrażaną w pięknej triadzie słów: wolność, równość i braterstwo, toczyła walkę 225 lat temu – dodał.
 

Bronisław Komorowski wspomniał, że w Polsce obchodzimy 25-lecie naszej wolności . – Ale chcemy i widzimy bezpośredni związek między tymi samymi motywami, które ludzi pchały do walki o równość, wolność i braterstwo 225 lat temu; chcemy widzieć w bezpośrednim związku z naszą wolnością odzyskaną także dzięki naszemu braterstwu, dzięki naszej polskiej solidarności, ale i solidarności okazywanej Polsce w tamtym niełatwych czasie, gdy wolność była marzeniem – mówił.
 

Prezydent podkreślał, że chcemy zaznaczać zaangażowanie w budowanie solidarności wewnątrz integrującej się Europy z tymi krajami, narodami, ludźmi, którzy wtedy, w tym najważniejszym, najtrudniejszym dla nas momencie okazali solidarność, zrozumienie dla polskiej wolności, dla polskich aspiracji.
 

Podziękował wszystkim, którzy wtedy okazali solidarność polskiej walce o wolność. – Dziękuję również tym, którzy solidarność okazują dzisiaj, wszystkim, którzy swoją pracą, służbą pokazują, że w dalszym ciągu braterstwo narodów w imię wolności, w imię równości jest motorem postępu w naszym świecie – zaznaczył.

 

Bronisław Komorowski dziękował za udział żołnierzy francuskich w czasie ćwiczeń Steadfast Jazz, a także za służbę w Malborku w ramach wspólnej operacji Baltic Air Policing oraz inne przejawy solidarności wewnątrz UE i NATO.
 

- Przed nami dalsze wielkie wyzwania, wielkie próby solidarności wzajemnej, zdolności do współpracy, zdolności do budowy przyjaźni polsko-francuskiej – ocenił. Dodał, że taką okazją będzie szczyt NATO w Walii – ważny dla całego NATO, szczególnie ważny dla krajów flanki wschodniej Sojuszu, szczególnie ważny dla Polski.
 

- Jestem pewien, że w imię wolności, braterstwa czyli solidarności i równości będziemy w stanie pokonać kolejne przeszkody, kolejne bariery, zdobywać kolejne ważne przyczółki wzmacniające wolność i solidarność – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

- Chciałbym, abyśmy wspólnym wysiłkiem, korzystając z faktu, że jesteśmy razem w Sojuszu Północnoatlantyckim i w UE wrócili do tego szczególnego nastroju w relacjach polsko-francuskich – mówił.

 

- Działajmy w imię przyjaźni polsko-francuskiej – apelował Prezydent RP.

 

Oficjalną część uroczystości zakończyło spotkanie prezydenta z delegacją francuskich pilotów myśliwców z bazy w Malborku. Wręczyli oni Bronisławowi Komorowskiemu oprawione zdjęcie swojego oddziału.
 
 

Poleć znajomemu