Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 lipca 2014

"Szlak Nadziei" - nowy projekt prof. Normana Daviesa

„Szlak Nadziei” to nowy, zupełnie niestandardowy projekt historyczny, tworzony we współpracy z profesorem Normanem Daviesem – angielskim historykiem i autorem licznych publikacji, który za wieloletnie przyczynianie się do szerzenia polskiej historii na świecie otrzymał 4 lipca br. akt nadania polskiego obywatelstwa z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Zobacz także: "Prof. Norman Davies jest niezwykłym Polakiem" Profesor Davies proponuje aktywne wejście w świat historii nawet tym osobom, które do tej pory nie były związane z tą dziedziną nauki. Umożliwi to nowy portal www.ArmiaAndersa.pl. Poświęcony jest on niezwykłej epopei 2. Korpusu Polskiego, zarówno jego żołnierzy, jak i cywilnych uchodźców ze Związku Sowieckiego, a także ich dalszym wojennym oraz powojennym losom. Poprzez platformę internetową profesor

Norman Davies zaprasza do współpracy wszystkich ludzi, którzy związani są z dziejami tamtego okresu poprzez własne wspomnienia, przez opowieści rodziców i dziadków lub przez osobiste pasje i zainteresowania.

 

Profesorowi zależy, by każdy, kto w jakikolwiek sposób czuje się związany z tamtym okresem, mógł podzielić się wiedzą, wspomnieniami czy rodzinnymi pamiątkami z resztą świata. Platforma internetowa www.ArmiaAndersa.pl umożliwia sprawne kolekcjonowanie świadectw, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów, związanych z 2. Korpusem Polskim.

 

Jak dotąd projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i odzewem od krewnych i przyjaciół żołnierzy Armii Andersa nie tylko z Polski, ale też Wielkiej Brytanii, Argentyny, Meksyku czy Australii.

 

Na wiosnę przyszłego roku planowana jest publikacja albumu „Szlak nadziei. Jak armia Andersa wybrnęła z Rosji”, w której ukażą się najciekawsze materiały, jakie trafią na platformę do końca listopada 2014 r. Książka z tekstem profesora Normana Daviesa i fotografiami Janusza Rosikona, zostanie wydana przez wydawnictwo Rosikon Press i dostępna będzie również w wydaniu elektronicznym.

 

Projekt „Szlak Nadziei” to szczególna inicjatywa, która nie tylko udowadnia, że nowoczesne środki komunikacji można wykorzystać do zbierania relacji i dokumentów historycznych, lecz także przypomina o 70. Rocznicy bitwy pod Monte Cassino oraz o istotnej roli dokonań 2. Korpusu Polskiego dla dziejów Europy. Organizatorzy zapraszają wszystkich do współpracy w odtworzeniu drogi Armii generała Andersa, by pamięć o niej została zachowana dla przyszłych pokoleń.
 

Poleć znajomemu