Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 czerwca 2014

"Wspólnie dbamy o stabilność regionu w ramach UE i NATO"

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy

Polska i Holandia jako sojusznicy w UE i NATO wspólnie dbają o stabilność w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślili prezydent Bronisław Komorowski i holenderski król Willem-Alexander podczas obiadu oficjalnego wydawanego przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć JKM Willema-Alexandra oraz JKM Máximy.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polska i Holandia są członkami NATO i UE oraz wyraził satysfakcję, że od września w Malborku będą stacjonowali holenderscy piloci, którzy w ramach natowskiej akcji Baltic Air Policing będą patrolować przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich.

 

- Demonstracja jedności sojuszniczej oznacza również działanie na rzecz stabilizacji bezpieczeństwa całego regionu (...) w sytuacji, gdy obserwujemy dramatyczne wydarzenia na wschód od naszej i natowskiej granicy, na Ukrainie - powiedział prezydent podczas uroczystego obiadu na cześć niderlandzkiej Pary Królewskiej.

 

Prezydent Polski zwrócił uwagę, że współcześnie ok. 200 tys. Polaków żyje i pracuje w Holandii. - Miłość i praca na rzecz drugiej ojczyzny w sposób naturalny buduje mosty między naszymi społeczeństwami - mówił prezydent.

 

- Cieszymy się, że od początku naszej transformacji naszą wolność gospodarczą współkształtowali także Holendrzy i holenderscy inwestorzy – mówił Bronisław Komorowski, podkreślając, że liczy na dalsze zaangażowanie kapitału holenderskiego w naszym kraju.

 

Jak dodał, Polska "z dumą i radością" podkreśla, że jest dzisiaj wolna i znacznie bogatsza. - Nasze święto wolności to czas, w którym chcemy się dzielić radością w ramach sukcesu całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Król Willem-Alexander zaznaczył, że Polska "jako silny sojusznik NATO gwarantuje bezpieczeństwo i podstawowe wartości europejskie". - W ostatnim czasie ponownie uzmysłowiliśmy sobie wagę tych gwarancji - powiedział.

 

Holandia chce razem z Polską realizować swoje marzenia i ambicje - dodał. - Współpraca europejska stawia przed nami także nowe wyzwania. Swobodny przepływ pracowników jest dużym osiągnięciem, ale praktyczne jego skutki mogą poważne ingerować w życie Polaków i Holendrów - mówił król Holandii.

 

Wyraził przekonanie, że "przy obopólnym porozumieniu i wzajemnym szacunku będzie można kontynuować tę współpracę".

 

JKM Willem-Alexander wyraził także satysfakcję, że odwiedza Polskę w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. - Wolność słowa i dokonywania własnych wyborów jeszcze bardziej zbliżyła Polskę i Holandię - podkreślał holenderski władca.

 

Zaznaczył również, że Holandia nigdy nie zapomni, że u początków jej wolności stał także polski heroizm. (PAP)

Poleć znajomemu