Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 czerwca 2014

Niderlandzka Para Królewska w Polsce

  |   Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Lunch roboczy w Belwederze. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Lunch roboczy w Belwederze. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. Oświadczenia dla mediów. Niderlandzka Para Królewska w Polsce

Polska liczy na współpracę w sprawach zasadniczej wagi, jak przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego, która będzie się decydowała podczas szczytu NATO w Walii - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu z królem Holandii Willemem-Alexandrem.

 

Król Holandii podkreślił z kolei, że Polska jest inspirującym partnerem w samym sercu Europy.

 

Wtorek jest pierwszym dniem wizyty niderlandzkiej Pary Królewskiej w Polsce. Dwudniowa oficjalna wizyta króla Willema-Alexandra i królowej Máximy w Polsce rozpoczęła się przed południem od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej i Pary Królewskiej.

 

Po południu Anna i Bronisław Komorowscy wydali w Belwederze lunch roboczy na cześć Pary Królewskiej Holandii, a przed godz. 14 król Willem-Alexander  i prezydent Komorowski spotkali się z mediami.

 

Na wspólnym z królem briefingu prasowym w Belwederze Bronisław Komorowski wyraził wdzięczność za to, że celem podróży stała się właśnie Polska.

 

- Traktujemy to jako zapowiedź wspólnej woli nie tylko umacniania tradycyjnie dobrych, przyjaznych relacji polsko-holenderskich, ale również jako zapowiedź działania na rzecz umocnienia współczesnych relacji polsko-holenderskich we wszystkich obszarach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania państw i narodów - powiedział polski prezydent.


Podkreślił też, że z satysfakcją odnotowuje "istotny element wspólnego myślenia i działania Polski i Holandii w ramach UE i NATO, także w trakcie trwającego kryzysu w relacjach ukraińsko-rosyjskich".


Bronisław Komorowski zaznaczył ponadto, że obecność holenderskich inwestorów w Polsce jest bardzo ceniona. - Poziom zaangażowania inwestycyjnego jest imponujący, ale sądzę, że powinniśmy czynić wiele, aby jeszcze bardziej wzrósł - dodał. Prezydent podkreślił też, że wymiana handlowa między naszymi krajami rośnie, z czego Polska czerpie wyraźne korzyści. Podziękował holenderskiemu gościowi za "żywą pamięć" o polskich żołnierzach z I Dywizji Pancernej gen. Maczka i o polskich spadochroniarzach walczących o niepodległość Holandii- w roku 1944 i 1945. - Pamięć o polskich żołnierzach jest dobrym fundamentem współpracy polsko-holenderskiej na gruncie NATO - dodał Bronisław Komorowski.


Król Willem-Alexander ocenił, że Polska to bardzo atrakcyjny partner - odnotowała wzrost, podczas gdy wiele krajów europejskich pogrążonych było w kryzysie. - Polska jest inspirującym partnerem w samym sercu Europy. Przyszłość chcemy budować na naszych dobrych stosunkach, ponieważ jesteśmy przekonani, że niesie ona wiele możliwości zarówno dla Polski, jak i Holandii - powiedział holenderski władca.


- Nieprzypadkowo pierwszą wizytę oficjalną składamy w Polsce, znaczenie tego kraju rośnie z roku na rok, a wizyta ta jest dla nas wspaniałą okazją, by poznać go lepiej - zaznaczył król.


Willem-Alexander podkreślił, że jest pod wrażeniem polskiej transformacji. Polska stała się silnym, dynamicznym partnerem i ma wiele do zaoferowania - podkreślił. Jak dodał, oba kraje są żywotnie zainteresowane innowacjami w gospodarce.


Również król mówił o polskich żołnierzach, którzy brali udział w wyzwoleniu Holandii podczas II wojny światowej. Wspomniał też o wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Im bardziej zastanawiamy się nad naszą przeszłością, tym lepiej rozumiemy, jak ważna jest wspólna ochrona naszej wolności - podkreślił Willem-Alexander.

 

Wcześniej, zapowiadając wizytę, prezydencki minister Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta będzie okazją do dania nowego impulsu w stosunkach polsko-holenderskich i "wskazania kierunków współpracy na przyszłość zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forum UE".

 

Para Królewska Holandii spotkała się także z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Bronisław Komorowski i król Holandii z małżonkami wzięli też udział w uroczystości przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na warszawskim Żoliborzu. Zobacz także: "Pamięć o polskich żołnierzach dobrym fundamentem współpracy" "Wspólnie dbamy o stabilność regionu w ramach UE i NATO"

 

We wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta kolacja na cześć króla Willema-Alexandra i królowej Maximy wydana przez polską Parę Prezydencką.

 

W środę prezydent Komorowski oraz niderlandzka Para Królewska wezmą udział w otwarciu polsko-holenderskiego forum gospodarczego na Stadionie Narodowym. Po południu w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich zaplanowany jest lunch wydawany przez króla i królową Holandii na cześć Anny i Bronisława Komorowskich.

 

Oprócz Warszawy goście odwiedzą też Poznań.

 

Król przed wizytą przyjął grupę dziennikarzy z Polski. Willem-Alexander tłumaczył, że na podobne spotkania z przedstawicielami mediów zdecydował się wcześniej król Szwecji. Mówiąc o celu wizyty, Willem-Alexander  podkreślił rolę Polski w wyzwoleniu Holandii i Europy w czasie II wojny światowej. Zaznaczał, że oba kraje łączy wspólna przeszłość, teraźniejszość, a także plany na przyszłość i z uznaniem mówił o imponującym dynamizmie Polaków w różnych dziedzinach po przemianach ustrojowych 1989 roku.

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu