Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 czerwca 2014

"Trwa polsko-amerykańskie braterstwo broni"

  |   Prezydent USA z wizytą w Warszawie Prezydent USA z wizytą w Warszawie Prezydent USA z wizytą w Warszawie Prezydent USA z wizytą w Warszawie Prezydent USA z wizytą w Warszawie Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16 Spotkanie Prezydentów RP i USA z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16

Bezpieczeństwo Polski i całego regionu to także współpraca polsko-amerykańska - powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski, który wspólnie z Prezydentem USA Barackiem Obamą spotkał się z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16.

 

We wtorek przed godz. 10 samolot z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Barackiem Obamą na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku wojskowym. Gościa powitał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Tuż po powitaniu obaj przywódcy spotkali się w hangarze na lotnisku z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16.

 

- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że mogę powitać Prezydenta Stanów Zjednoczonych tu na lotnisku, na tle samolotów F-16, samolotów polskich i samolotów amerykańskich – powiedział Bronisław Komorowski. - One same stanowią istotny symbol współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej - zaznaczył. Jak dodał, ten symbol ma swoją długą historię.
 

- Jest dla nas niesłychanie ważne, że także dzisiaj możemy zaznaczyć w ten sposób trwające braterstwo broni polsko-amerykańskie – mówił Bronisław Komorowski.
 

Wspomniał też, że F można tłumaczyć różnie – może być Fighter, ale może też być Freedom. – Jestem przekonany, że to świetnie pasuje do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, która warta jest tego, aby ją umacniać i czynić elementem trwałym, stabilnym, czynić Polskę bezpieczną - powiedział polski prezydent.
 

- Bezpieczeństwo Polski i całego regionu to także współpraca polsko-amerykańska, to także obecność żołnierzy amerykańskich na ziemi polskiej w momencie kiedy wszyscy przeżywamy kryzys, który dał o sobie znać tuż poza granicami Polski, poza granicami NATO – na Ukrainie – zaznaczył.
 

- Dzień dobry – powiedział na powitanie po polsku Barack Obama.


- Cieszę się, będąc znowu w Polsce, u jednego z naszych największych sojuszników i przyjaciół na świecie – zaznaczył. Jak dodał, jest dla niego szczególnym zaszczytem, że może być w Warszawie w 25. rocznicę odrodzenia się polskiej demokracji. Wspomniał też, że w tym roku przypada 15. rocznica członkostwa Polski w NATO.


- Zaczynam wizytę tutaj właśnie, ponieważ nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski oraz w bezpieczeństwo naszych sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej jest kamieniem węgielnym naszego własnego bezpieczeństwa i jest dla nas rzeczą absolutnie świętą - powiedział Barack Obama.Wspomniał, że w trakcie wizyty trzy lata temu powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski. - Mamy zamiar uszanować nasze zobowiązanie, co widzicie państwo w rozmieszczonych nowo w Polsce oddziałach lotniczych – dodał.


- Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, zwiększyliśmy naszą, amerykańską obecność, rozpoczęliśmy rotację dodatkowych żołnierzy i myśliwców F-16 w Polsce, co pomoże naszym siłom we wspólnych szkoleniach, pomoże nam to wspierać misje w przestrzeni powietrznej NATO – uważa amerykański prezydent. Wskazywał, że jest to także część zwiększonej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.
 

- Mam zamiar niektóre dodatkowe kroki ogłosić dzisiaj – zapowiedział Barack Obama.
 

- Panie prezydencie, bardzo cieszę się, będąc tutaj, chcę podziękować panu osobiście i Polakom za powitanie. Jako przyjaciele i sojusznicy stoimy zjednoczeni i razem, i na zawsze" – powiedział. Dodając po polsku: razem.

 

Poleć znajomemu