Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 czerwca 2014

Prezydent USA w Warszawie z okazji 25-lecia Wolności

Prezydent USA Barack Obama we wtorek przed południem rozpocznie wizytę w Warszawie. Amerykański przywódca odwiedza Polskę z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Spotka się z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i weźmie udział w głównych uroczystościach na Placu Zamkowym.

 

We wtorek o godz. 9.50 prezydent Bronisław Komorowski powita Prezydenta USA na warszawskim lotnisku wojskowym. Następnie o godz. 10.05, jeszcze na lotnisku, prezydenci spotkają się z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F16.


Przed godz. 11.00 prezydent USA przybędzie do Belwederu, gdzie odbędzie się powitanie przez Bronisława Komorowskiego, rozmowy plenarne oraz o godz. 12.30 wspólna konferencja prasowa.

 

O godz. 13.30 zaplanowane jest spotkanie Prezydenta USA z Prezesem Rady Ministrów.


Na godz. 15.00 przewidziane jest spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Europy Środkowej i Wschodniej. A wieczorem – godz. 19.30 - uroczysty obiad w Arkadach Kubickiego.
 

W środę o godz. 11.30 amerykański prezydent weźmie udział w głównych, oficjalnych uroczystościach z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca, które odbędą się na Placu Zamkowym. Planowane jest tam wystąpienie Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy.


Według Doradcy Prezydenta RP Romana Kuźniara, rozmowa Komorowski-Obama będzie dotyczyła stosunków dwustronnych, m.in. w dziedzinie wojskowej, gospodarczej i naukowo-technologicznej. Prezydenci poruszą też temat wrześniowego szczytu NATO w Walii i "pewnych korekt strategii w polityce Sojuszu" - zaznaczył Kuźniar. - One muszą mieć miejsce, w związku z tym, co się zdarzyło na Wschodzie i co będzie z pewnością przedmiotem rozmów - dodał.


Prezydenci Polski i USA mają także rozmawiać o obecności amerykańskiej w Europie Środkowej - powiedział doradca. Jak mówił, poruszona zostanie również kwestia tego, "jak zakwalifikować i zdefiniować nowe zjawiska w polityce Rosji".


Zdaniem Romana Kuźniara jednym z głównych tematów rozmowy obu prezydentów będzie Ukraina. Jak podkreślił, dla Bronisława Komorowskiego sukces Ukrainy to sprawa zasadnicza z punktu widzenia przyszłości geopolitycznej naszego regionu.


- Prezydent Komorowski będzie przekonywał prezydenta Stanów Zjednoczonych do angażowania się Ameryki w dwojaki sposób, jeśli chodzi o Ukrainę. Po pierwsze w taki sposób, by osłonić Ukrainę przed różnymi próbami destabilizacji, płynącymi ze strony Rosji, a po drugie, by wesprzeć Ukrainę, zwłaszcza w tym pierwszym okresie, by „zaskoczyły” reformy - mówił.


Prezydent Barack Obama po raz pierwszy był w Polsce w dniach 27-28 maja 2011 roku. Spotkał się wówczas z prezydentem Komorowskim oraz był gościem odbywającego się w Warszawie XVII szczytu Europy Środkowej.

(inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu