Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 1 czerwca 2014

"Dziękuję Kościołowi za zasługi dla wolności"

  |   Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Posadzenie Dębu Wolności przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie Posadzenie Dębu Wolności przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie Posadzenie Dębu Wolności przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie Posadzenie Dębu Wolności przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie

Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę podziękował polskiemu Kościołowi za wielkie zasługi dla wolności Polski. Przypomniał zasługi papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Prezydent w niedzielę w Święto Dziękczynienia wziął udział w mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Po nabożeństwie zasadził przed świątynią "Dąb Wolności”.

- To okazja do podziękowania, kierowanego za zasługi historyczne i współczesne dla polskiego Kościoła. Mogliśmy dzisiaj połączyć 25. rocznicę wolności Polski z wdzięcznością za naukę, życie, działanie prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II na rzecz wolności i jej kształtu - powiedział po uroczystości Bronisław Komorowski.

- Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres, za udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym - podkreślił prezydent.

 

Zaapelował, by starać się wspólnotę podkreślić, gdzie tylko można – w rodzinach, w parafiach, w samorządach właśnie przez sadzenie dębów wolności, po to, by podkreślić wdzięczność za suwerenność.

 

W niedzielę obchodzone jest VII Święto Dziękczynienia; w tym roku poświęcone dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i 25-leciu odzyskaniu przez Polskę wolności.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona także zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

Poleć znajomemu