Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 maja 2014

"W tym momencie już przestają się liczyć ziemskie oceny"

  |   Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Msza Św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Żegnam dzisiaj prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce Wojciecha Jaruzelskiego - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wskazywał też na szacunek dla majestatu śmierci, dodając, że teraz przestają się już liczyć ziemskie oceny.  Prezydent wziął udział we mszy św. w intencji zmarłego gen. Jaruzelskiego.

 

Nabożeństwu w warszawskiej Katedrze Polowej WP przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Oprócz rodziny, kombatantów, we mszy uczestniczyli byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski, a także Szef BBN Stanisław Koziej, doradca prezydenta Tomasz Nałęcz, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


- Szacunek dla majestatu śmierci nie powinien podlegać ograniczeniom, redukcji z powodu ocen politycznych. Majestat demokratycznej i niepodległej Polski powinien być umacniany poprzez okazywanie szacunku zmarłemu prezydentowi, nawet, a może właśnie szczególnie wtedy, gdy politycznie tak wiele dzieli – powiedział Prezydent RP. Jak dodał, tak pojmuje także swój obowiązek prezydencki.
 

- Dlatego żegnam dzisiaj prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce Wojciecha Jaruzelskiego, polityka mającego swój istotny udział w umożliwieniu pójścia przez Polskę drogą głębokich reform ustrojowych po wyborach 1989 roku – dodał Bronisław Komorowski.
 

Zaznaczył, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych żegna zasłużonego żołnierza frontowego, który na polu walki z hitlerowskim najeźdźcą dał dowody żołnierskiego męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny. Prezydent wspomniał, że gen. Jaruzelski będzie pochowany w kwaterze żołnierzy I Armii WP. – Jestem pewien, że w tym miejscu w sposób szczególny wybrzmi melodia – tak jak kiedyś śpiewana w czasie wojny pieśń - Śpij, kolego, w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie!

 

- Jako człowiek z pokolenia „Solidarności” żegnam jednego z ostatnich symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów, polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski – mówił Bronisław Komorowski.

 

Wyraził też przekonanie, że żegna także Rodaka, który potrafił docenić, ale i głęboko pozytywnie przeżyć wielkość dobrej zmiany, w której aktywnie uczestniczył, a która przecież zaowocowała polską wolnością i niepodległością.

 

– Pragnę także serdecznie podziękować duszpasterstwu wojskowemu i przypomnieniu przez ks. biskupa polowego tego, że w tym momencie już przestają się liczyć ziemskie nasze oceny, że w tej chwili rozpoczyna się sąd Pana całej historii, całej skomplikowanej i trudnej historii, Pana wszystkich ludzkich i polskich losów. Dlatego chciałbym z głębokim przekonaniem i ze szczerego serca wypowiedzieć starą polską formułę: Niech mu polska ziemia lekką będzie – zakończył wystąpienie Prezydent RP.

 

Następnie Prezydent RP osobiście przekazał kondolencje rodzinie zmarłego.

 

 

Podczas pogrzebu prezydenta reprezentowali szef BBN Stanisław Koziej oraz doradca Tomasz Nałęcz.

Poleć znajomemu