Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 maja 2014

"Polska zmienia się także pod względem wyglądu"

  |   Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r.

Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a za rok 2013 - Muzeum Historii Żydów Polskich. Nagrody wręczono w poniedziałek w Warszawie.

 

Prezydent Bronisław Komorowski, który jest honorowym patronem konkursu, podczas uroczystości zaznaczył, że 30 lat istnienia nagrody, to okazja do podsumowania.


- Polska zmienia się pod każdym względem, także pod względem wyglądu. Zmienił się sposób aranżowania przestrzeni naszego polskiego życia, zmieniła się także architektura. Dzisiaj według mnie Polska architektura i sposób zagospodarowania polskiej przestrzeni zyskuje w niesłychany sposób - powiedział.


Jak ocenił, jest to efekt ujawnienia się aspiracji, ambicji i talentów polskich architektów na niespotykaną miarę.


Podziękował całemu środowisku i pogratulował osiągnięć zarówno indywidualnych, jak i budowania dobrej, coraz lepszej opinii o polskiej architekturze i architektach poza granicami kraju. - To ważna nagroda i sygnał również o tym, że potrafimy Polskę czynić nie tylko coraz bardziej zamożną, logiczną, ale także coraz piękniejszą - mówił prezydent.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie) to obiekt, w którym znajduje się m.in. sala koncertowa na 650 osób, biblioteka, pomieszczenia dydaktyczne jak sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, sala baletowa oraz sala konferencyjna. Zaprojektowane zostało przez Biuro architektoniczne DDJM.


Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamaki. W budynku jedną trzecią powierzchni przeznaczono na wystawę główną, zaś pozostałą m.in. na wystawy czasowe, salę audytoryjną na 450 osób, sale centrum edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci.


Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 roku i przyznawana jest od ponad 30 lat za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. Dodatkowo przyznawana jest Nagroda za najlepsze obiekty wzniesione ze środków publicznych.

 

Podczas uroczystości prezydentowi towarzyszyli ministrowie Maciej Klimczak i Olgierd Dziekoński. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu