Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 maja 2014

"Mam nadzieję, że wybory na Ukrainie przyniosą stabilizację"

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że niedzielne wybory prezydenckie na Ukrainie dadzą pełną legitymację władzom oraz przyniosą stabilizację.  Prezydent podkreślił, że życzymy Ukrainie, aby poszła polską ścieżką, bo – jak dodał – to dobra droga.


- Chcielibyśmy, aby wstępem do kontynuowania procesu zbliżania Ukrainy do świata zachodniego były wybory prezydenckie – powiedział Bronisław Komorowski na piątkowym briefingu prasowym.  Wyraził przekonanie, że wynik i przebieg wyborów będzie miał istotne znaczenie dla dalszych procesów zachodzących w tym kraju.


- Mam nadzieję, że wybór prezydenta Ukrainy zostanie dokonany w ten sposób, że da pełną legitymację władzom częściowo pochodzącym z procedur rewolucyjnych i przyniesie stabilizację m.in. poprzez przyszłego prezydenta, który uczyni wielki wysiłek, aby ten kraj – dziś boleśnie, dramatycznie podzielony – zszywać, łączyć, budować wspólnotę – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

W jego ocenie, jest konieczne, aby przyszły prezydent Ukrainy dokonał wielkiego wysiłku na rzecz okazania akceptacji i zrozumienia dla pewnych przejawów odrębności wynikających z historii i kultury na wschodniej Ukrainie. - Ale w taki sposób, żeby to nie groziło podziałowi państwa, jego osłabieniu - podkreślił.

 

- Jestem przekonany, że wynik wyborczy będzie miał kapitalne znaczenie, odbije się szerokim echem w Europie i będzie wyznaczał kierunek dalszego wspierania Ukrainy przez świat zachodni. Ale mam nadzieję, że będzie się przyczyniał także do wygaszenia konfliktu wewnętrznego na Ukrainie - akcentował Bronisław Komorowski.

 

Poleć znajomemu