Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 maja 2014

Prezydent: Relacje polsko-słowackie są wzorowe

  |   Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Wspólna konferencja prasowa Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce. Wspólna konferencja prasowa Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z wizytą w Polsce.

Stan stosunków polsko-słowackich jest wzorowy, we wszystkich obszarach – ocenił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z przebywającym w Polsce prezydentem Słowacji Ivanem Gašparovičem.

 

- Chcę wyrazić głęboka nadzieję, że te wzorowe i przyjazne relacje polsko-słowackie będą nadal trwały, będą elementem stabilizującym także nasz rejon i całą Europę Środkowo-Wschodnią – powiedział polski prezydent na wspólnej konferencji prasowej z Ivanem Gašparovičem.

 

Bronisław Komorowski dziękował prezydentowi Słowacji, że jedną ze swoich ostatnich wizyt składa w Polsce. – To potwierdza nie tylko przyjaźń między nami, ale także przyjaźń między Polską a Słowacją, jako element trwały, ważny dla funkcjonowania naszych państw, całego regionu oraz integrującej się Europy – podkreślił.


Dziękował też za całe 10 lat działania prezydenta Gašparoviča na rzecz jak najlepszych relacji polsko-słowackich. Prezydent Słowacji kończy swoją drugą kadencję urzędowania.

 

Ivan Gašparovič także wskazywał na dobre relacje między Polską i Słowacją. – Nasze relacje są takie, jak jeszcze nigdy nie były, we wszystkich obszarach – zaznaczył.


O sytuacji na Ukrainie ...

 

Bronisław Komorowski wspomniał, że polsko-słowacka współpraca obejmowała także sprawy trudne, wymagającego ogromnej uwagi jak sprawy ukraińskie. – Chcę podziękować za współdziałanie polsko-słowackie zmierzające do tego, aby bez ryzyka rewolucji zachęcić skutecznie z jednej strony Ukrainę, z drugiej Europę do otworzenia drogi do wzajemnej współpracy, podpisania umowy stowarzyszeniowej – mówił.

 

Zaznaczył też, że Słowacja jest ważnym krajem, przez który może wieść droga ułatwiająca Ukrainie uzyskanie częściowej niezależności, jeśli chodzi o dostawy gazu.

 

Ivan Gašparovič ocenił, że Ukraina znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. - My wszyscy musimy pomagać Ukrainie. Ale w pierwszym rzędzie to Ukraina musi uświadomić sobie, że ona musi pomóc sobie sama, szczególnie stabilnością wewnątrz kraju - powiedział. Jak dodał, to do czego doszło ze strony Rosji jeśli chodzi o Krym jest nieprzestrzeganiem prawa międzynarodowego.

 

Polsko-słowacka kandydatura do organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku

 

Polski prezydent wyraził też nadzieję, że w wyniku współdziałania polsko-słowackiego doprowadzimy szczęśliwie do zrealizowania zamysłu zimowych Igrzysk Olimpijskich w rejonie Tatr, będących wielkim wyzwaniem oraz wielką szansą dla pogłębionej współpracy polsko-słowackiej.

 

Ivan Gašparovič wyraził przekonanie, że organizacja igrzysk może przynieść i Polsce, i Słowacji bardzo pozytywne efekty. Wspomniał m.in. o infrastrukturze drogowej i kolejowej.

 

Wieczorem Bronisław Komorowski wyda też obiad oficjalny na cześć prezydenta Słowacji. Gašparovič spotka się ponadto z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim

 

 

Poza Warszawą słowacki prezydent odwiedzi także Krynicę Morską, Malbork i Frombork.

Poleć znajomemu