Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 maja 2014

Prezydenci Polski, Niemiec i Włoch apelują o udział w wyborach do PE

Wspólny apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka i Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku

 

Szanowni Państwo!


Wybieramy nowy parlament dla Unii Europejskiej. W tym roku nasz głos waży więcej niż kiedykolwiek wcześniej – po raz pierwszy mamy wpływ na to, kto poprowadzi w przyszłość Komisję Europejską. Jednocześnie nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego odgrywać będą coraz ważniejszą rolę w stanowieniu prawa unijnego. Ich praca ma znaczenie dla każdego z nas, Europejczyków.


Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakie konkretne korzyści płyną na co dzień z istnienia i przynależności do Unii Europejskiej. Nasze wolności i nasze podstawowe prawa wydają się dzisiaj oczywiste, lecz w istocie takie nie są. Trzeba je chronić i wciąż umacniać.
 

Już dawno europejskość stała się powszechnym stylem życia, z którego mało kto chciałby zrezygnować. Być Europejczykiem dzisiaj to znaczy móc mieszkać, pracować czy założyć firmę wszędzie w Unii Europejskiej. To znaczy móc podróżować bez kontroli granicznych, a często także bez wymiany waluty. To znaczy móc studiować w Warszawie, Rzymie, Berlinie czy gdziekolwiek indziej w Europie. To znaczy móc zawsze i wszędzie swobodnie wyrażać swoje zdanie. Krótko mówiąc – być Europejczykiem to znaczy być wolnym.
 

Być Europejczykiem to również znaczy być bezpiecznym. Możemy odwoływać się do wspólnego prawa, do wspólnotowych standardów dotyczących środowiska naturalnego, spraw społecznych czy bezpieczeństwa żywności. Więź europejskiej solidarności jest tak mocna, że możemy polegać na wspólnych wysiłkach na rzecz opanowania kryzysu finansowego i gospodarczego. Naszym wspólnym celem pozostaje walka z bezrobociem i przywrócenie stabilnego wzrostu. Współpracując ze sobą, zyskujemy zdolność wspólnego decydowania o naszym wspólnym losie.


Integracja europejska, która narodziła się w cieniu najtragiczniejszej z wojen, służyła od początku zapewnieniu pokoju między narodami. Tak jest i teraz. Naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy uzmysławia nam pilną potrzebę ściślejszej koordynacji w Europie w takich kwestiach, jak na przykład polityka zagraniczna, polityka obrony, a także polityka energetyczna.
 

Wolność i dobrobyt, pokój i prawa człowieka – tym właśnie jest Europa. I dlatego warto pójść na majowe wybory. Oddając swój głos, zyskują Państwo wpływ na politykę europejską.
 

25 maja weźmy udział w wyborach. Wybierzmy Europę!

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu