Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 maja 2014

"Bitwa na ziemi włoskiej o polską wolność"

  |   Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino Uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Bitwa pod Monte Cassino była już zwiastunką zakończenia II wojny światowej, była zapowiedzią zwycięstwa świata aliantów nad hitleryzmem, Niemcami hitlerowskimi, pokonania wroga, który rozpoczął wojnę tutaj, na polskiej ziemi - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP z okazji 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino Z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent uczestniczył we wtorek w uroczystości, która odbyła się w Warszawie przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino. Wzięli w niej udział również Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, Szef BBN Stanisław Koziej, minister Maciej Klimczak, a także Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, harcerze.

 

Prezydent zaznaczył, że bitwa pod Monte Cassino była bitwą na ziemi włoskiej, ale o polską wolność, zapowiedzią końca wojny.  Wspomniał też o prezydencie Włoch Giorgio Napolitano, który 15 marca 2014 r. wziął udział w uroczystościach i  złożył hołd żołnierzom II Korpusu Polskiego walczącym pod Monte Cassino w 1944 r. pod dowództwem generała Andersa. Zobacz także: Z prezydentem Włoch m.in. o kanonizacji Jana Pawła II

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, siłą rzeczy myślimy  o losie polskim (...) z goryczą myślimy, że w jakiejś mierze minęła nas pełna satysfakcja, radość z zakończenia drugiej wojny światowej.

 

 

Prezydent podkreślił, że wciąż toczy się dyskusja, w jakiej mierze powinniśmy pamiętać i świętować zakończenie II wojny światowej. Według Bronisława Komorowskiego w maju 1944 r. triumfowano nad Niemcami, ale jednocześnie wszyscy wiedzieliśmy i wiemy dzisiaj, że rozpoczynał się nowy dramatyczny okres w dziejach narodu. Przypomniał, że wieloletnie zmagania Polaków od września 1939 r. do maja 1944 r. nie przyniosły pełnej wolności i niepodległości, lecz świat ograniczeń, braku suwerenności, nowej fali represji.

 

Doświadczeni wygnaniem i cudem uratowani żołnierze gen. Władysława Andersa walczyli o wolność Polski i innych narodów - mówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. - Wspominamy żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych dowodzonego przez generała Władysława Andersa, którzy w obszernej księdze historii naszego narodu napisali jedną z najpiękniejszych kart - mówił. Biskup apelował też, by pamięć o poświęceniu żołnierzy walczących pod Monte Cassino nie została zmarnowana, ale była dobrze wykorzystana w czasach wolności.

 

Po przemówieniu prezydenta odbyła się modlitwa ekumeniczna, apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino.

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu