Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 maja 2014

Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ

  |   Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ

Prezydent Bronisław Komorowski wysłuchał w czwartek w Sejmie informacji Ministra Spraw Zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2014 r. Ocenił, że wystąpienie jest potwierdzeniem słuszności linii państwa polskiego.

 

Prezydent przyznał, że siłą rzeczy w wystąpieniu szefa MSZ ogromną część zajęło omówienie relacji z Ukrainą, działań na rzecz Ukrainy, a także polityki rosyjskiej i naszego stosunku do tej polityki.

 

Wskazywał, że w tym roku przypadają szczególne rocznice 25-lecie odzyskania wolności, 15-lecie członkostwa w NATO i 10-lecie w UE. – Z ogromną satysfakcją odnotowuję mocne, ważne słowa dotyczące polskiego zaangażowania w kontynuowanie procesu pogłębionej integracji europejskiej, aż po strefę euro – dodał.

 

- 25-lecie Wolności i te wielkie sukcesy polskiej polityki zagranicznej jakimi było członkostwo w NATO i UE mogłyby skłonić do większego podzielenia się sukcesem – uważa Bronisław Komorowski.

W jego opinii, istotne i warte podkreślenia jest dobre przesunięcie akcentów na kwestie bezpośrednich relacji i powiązań pomiędzy dyplomacją a sferą działań na rzecz rozwoju gospodarczego.

 

- Jest ważne, że Polska konsekwentnie stara się dołączyć do takich pragmatycznych zasad, które przyświecają polityce zagranicznej krajów o ustabilizowanej demokracji i dobrym rozwoju ekonomicznym – uważa prezydent. Zaznaczył też, że od początku prezydentury stara się ten aspekt rozwijać i wydobywać.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że trochę zabrakło podkreślenia szczególnej roli Stanów Zjednoczonych. – To jest kwestia obecnego bezpieczeństwa Europy, także Polski, to jest również rola w ramach NATO, ale przede wszystkim to jest ważne z punktu widzenia perspektywy integrowania się całego obszaru świata zachodniego – podkreślił. – To jest wielka perspektywa zbliżenia USA i UE, tworzenie wspólnoty politycznej, ekonomicznej obejmującej całość świata zachodniego - ocenił.

 

W ocenie Bronisława Komorowskiego, wystąpienie szefa MSZ jest potwierdzeniem słuszności linii państwa polskiego. - Potwierdzeniem także tego, że w obszarze polityki zagranicznej potrafiliśmy w porę, przez wiele, wiele lat uchwycić polskie szanse i dziś widać tego pozytywne efekty – zaznaczył.

 
 

Zobacz także: „NATO sprawdza informacje o wycofaniu wojsk rosyjskich” Prezydentowi w Sejmie towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie, doradcy prezydenta oraz Szef BBN Stanisław Koziej.

Poleć znajomemu