Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 maja 2014

"Polska i Luksemburg wspólnie działają na rzecz rozwoju Europy"

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości

Polska i Luksemburg wspólnie działają na rzecz rozwoju Europy - zapewnił w środę prezydent Bronisław Komorowski. Wielki Książę Luksemburga Henryk podkreślił, że oba kraje potrafią docenić znaczenie UE dla szerzenia pokoju.

 

Prezydent Komorowski wraz z Małżonką wydał w środę wieczorem obiad oficjalny na cześć Pary Książęcej z Luksemburga.

 

- Polskę i Luksemburg łączy nie tylko zbieżność poglądów i wspólnota interesów (...) Bliskość ta przejawia się w zaangażowaniu w proces integracji europejskiej - podkreślił prezydent.

 

Przypomniał, że Polska obchodzi w tym roku 15-lecie przystąpienia do NATO i 10-lecie przystąpienia do UE. - Możemy z przekonaniem powiedzieć, że udało się nam zrealizować marzenia wielu pokoleń Polaków. Polska jest stabilnym demokratycznym państwem, pełnoprawnym i aktywnym uczestnikiem procesu integracji europejskiej" – zapewnił Bronisław Komorowski.

 

Jak mówił, to właśnie "projekt europejski" łączy Polskę i Luksemburg w sposób szczególny. - Wspólnie działamy na rzecz rozwoju całej Europy - dodał prezydent.

 

Zapewnił, że Luksemburg jest dla Polski ważny, ponieważ jest krajem "od zawsze znajdującym się w centrum procesu jednoczenia się Europy". - Jest też dowodem na to, że państwa europejskie, bez względu na rozległość terytorium, mogą odgrywać istotną rolę w tym procesie - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent wyraził też przekonanie, że oba kraje łączy "poczucie potrzeby solidarności w obronie świata wolnego". - Dzisiaj jest to szczególnie ważne, bo sytuacja na Ukrainie uświadamia nam, że wolność raz odzyskana, nie jest zagwarantowaną raz na zawsze – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Przypomniał także, że Luksemburg - poprzez Radio Luksemburg - był "źródłem świeżego oddechu i zapachu wolności" w czasach PRL.

 

Książę Henryk ocenił, że Polska odgrywa "znaczącą i konstruktywną rolę" w UE. - Potrafimy docenić znaczenie konstrukcji europejskiej dla szerzenia pokoju - zaznaczył książę.

 

- Obecna sytuacja pokazuje, że stabilność i pokój na naszym kontynencie nie są dane raz na zawsze, wręcz przeciwnie - mówił książę, odnosząc się do kryzysu na Ukrainie.

 

Zaznaczył, że Luksemburg z niepokojem obserwuje ostatnie wydarzenia na Ukrainie. Zapewnił, że jego kraj wspiera ukraińską jedność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz wyraził nadzieję, że kryzys uda się rozwiązać metodami pokojowymi.

 

Zobacz także: "Radio Luksemburg - smak wolności, którą przeczuwaliśmy" Książę Henryk odniósł się też do koncertu "Przeboje Radia Luksemburg", którego Para Prezydencka i Para Książęca wysłuchały w siedzibie III Programu Polskiego Radia. - To, że nazwa Luksemburg kojarzona była z przekazem wartości takich jak wolność i radość życia w czasach, gdy naród Polski pogrążony był w smutku i uciemiężeniu, jest dla mnie i moich rodaków powodem do prawdziwej dumy - powiedział. (PAP)

 

Poleć znajomemu