Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 maja 2014

"Luksemburg to nasz bardzo ważny partner"

  |   Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce Wizyta luksemburskiej Pary Książęcej w Polsce

Luksemburg jawi się jako bardzo ważny partner w polskim dążeniu do naszej obecności w strefie pogłębionej, przyspieszonej integracji europejskiej – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski po spotkaniu z Księciem Luksemburga Henrykiem. Obaj opowiedzieli się za zacieśnianiem zarówno współpracy dwustronnej, jak i w ramach UE i NATO.

 

Prezydent Komorowski podczas wspólnego spotkania z mediami wyraził satysfakcję z wizyty Wielkiego Księcia Luksemburga w Polsce. Wyraził też nadzieję, że wizyta przyczyni się do zacieśnienia współpracy między naszymi krajami zarówno w wymiarze bilateralnym, na wszystkich formach – politycznym, ekonomicznym, ale także współpracy w ramach UE i NATO.


Ponadto, prezydent Komorowski ocenił, że najtrudniejsze problemy europejskie będziemy potrafili rozwiązywać poprzez dialog, bliską współpracę. - Polska jest zainteresowana uczestnictwem w strefie pogłębionej integracji europejskiej. Dla nas Luksemburg jawi się jako bardzo ważny partner w polskim dążeniu do naszej obecności w strefie pogłębionej, przyspieszonej integracji europejskiej – podkreślił.

 

- Chciałem wyrazić nadzieję, że w takich kwestiach jak bezpieczeństwo Europy, szczególnie w obliczu kryzysu na Ukrainie, na Wschód od granic UE i NATO, także Polski, zdołamy wspólnie działać na rzecz wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmacniania jego wiarygodności, jego gotowości do działania w naszej części NATO i Unii – mówił Prezydent RP.


Bronisław Komorowski wyraził radość ze wspólnego udziału w koncercie "Przeboje Radia Luksemburg". - Cieszę się, że będziemy mogli razem słuchać muzyki, która kiedyś docierała do Polski jako ożywczy strumień świeżego powietrza ze świata zachodniego – powiedział.

 

- Dzięki tej wizycie będziemy mogli podkreślić najważniejsze przesłanie – zacieśnienia więzi między naszymi krajami – mówił Wielki Książę Luksemburga. - Luksemburg jakkolwiek małym krajem jest, to leży w samym sercu świata Europy Zachodniej. Polska jest natomiast w samym sercu Europy Wschodniej, stąd też wydaje mi się, że naszym zadaniem jest budowanie pomostów pomiędzy tymi dwoma obszarami - dodał.


Książę Henryk wspomniał o 10. rocznicy obecności Polski w UE. – Polska dała wiele dowodów na to, że jest fantastycznym partnerem w ramach Unii. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem osiągnięć Polski z ostatniej dekady – zaznaczył.
 

Opowiedział się także za wzmocnieniem współpracy gospodarczej. - Polska w obecnej chwili jest na 7. miejscu naszych partnerów handlowych, mamy nadzieję, że ta pozycja wzrośnie – mówił. Wyraził nadzieję, że wizyta przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów i relacji.

Wizyta Książęcej Pary Luksemburga rozpoczęła się w środę od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Książę Henryk i Księżna Maria Teresa odwiedzają Polskę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Po południu Książę Henryk i księżna Maria Teresa złożyli też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udali się do Belwederu na śniadanie wydawane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Małżonkę na ich cześć.

 

Ponadto, odbyły się spotkania Pary Książęcej z marszałkami Sejmu i Senatu - Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. Książę Luksemburga spotkał się również z premierem Donaldem Tuskiem.

 

Zobacz także: "Polska i Luksemburg wspólnie działają na rzecz rozwoju Europy" "Radio Luksemburg - smak wolności, którą przeczuwaliśmy" Para Prezydencka i Para Książęca wzięła także udział w koncercie w siedzibie III Programu Polskiego Radia "Przeboje Radia Luksemburg", który poprowadzili Marek Niedźwiecki i Wojciech Mann. Utwory The Beatles, The Doors czy Led Zeppelin wykonali Maciej Maleńczuk, Ania Rusowicz i Mieczysław Szcześniak.

 

- To okazja do przypomnienia roli Radia Luksemburg dla polskich słuchaczy w latach 60. czy 70. - zapowiadał minister Jaromir Sokołowski. Jak przypomniał, było to "swoiste okno na świat, dzięki któremu Polacy poznawali światowe przeboje".

 

Prezydent Komorowski wydał też oficjalny obiad na cześć Pary Książęcej z Luksemburga w Pałacu Prezydenckim.

 

W czwartek prezydent i książę Luksemburga będą uczestniczyć w otwarciu polsko-luksemburskiego forum gospodarczego. Jak mówił minister Sokołowski, strona polska będzie zachęcać stronę luksemburską do zwiększenia inwestycji w Polsce. - Polska jest atrakcyjnym partnerem gospodarczym dla Luksemburga, postrzeganym jako okno na Wschód - ocenił prezydencki minister.

 

Zwrócił uwagę, że Luksemburg jest jednym z ważniejszych centrów finansowych świata i siedzibą wielu światowych firm z sektora IT i nowoczesnych technologii. Polska i Luksemburg mogą rozwijać współpracę w sferze energetyki (w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej polskiej gospodarki), usług logistycznych, finansowych, oprogramowania, technologii informatycznych i biotechnologii.

 

Para Prezydencka i Para Książęca odwiedzą też Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oddadzą hołd ofiarom II wojny światowej w 69. rocznicę jej zakończenia.

 

W czwartek wieczorem książę Henryk i księżna Maria Teresa wydadzą kolację na cześć polskiej pary prezydenckiej w Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich, której towarzyszyć będzie koncert muzyki Fryderyka Chopina.

 

W piątek para książęca z Luksemburga uda się do Krakowa. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu