Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 maja 2014

Spotkanie z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

  |   Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Peterem Tomką Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Peterem Tomką Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Peterem Tomką Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Peterem Tomką Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Peterem Tomką

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek rano z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Peterem Tomką. Prezydent podkreślił, że nasz kraj ma dobre tradycje w aktywnej współpracy z Trybunałem, a Polacy byli sędziami i prezesami MTS. Jednocześnie Prezydent wyraził przekonanie o konieczności dalszego zacieśniania współpracy z Trybunałem.

 

W spotkaniu wziął także udział minister Krzysztof H. Łaszkiewicz.

 

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jako główny organ sadowniczy ONZ stoi na straży prawa międzynarodowego, rozstrzygając spory miedzy państwami. Polska, jako pierwsze państwo Europy Środkowo-Wschodniej, po upadku komunizmu, uznała obowiązkową jurysdykcję Trybunału już w 1990 roku.

 

Polscy sędziowie w MTS to:  prof. Bohdan Winiarski  – sędzia w latach 1946-1967, jak również Prezes MTS w latach 1961-1964 oraz prof. Manfred Lachs sędzia - w latach 1967-1993 oraz Prezes MTS w latach 1973-1976, a Krzysztof Skubiszewski zasiadał jako sędzia ad hoc.
 

Poleć znajomemu