Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 3 maja 2014

"Żywy Obraz" Matejki z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  |   Wielka inscenizacja historyczna pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP Wielka inscenizacja historyczna pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP Wielka inscenizacja historyczna pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP Wielka inscenizacja historyczna pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP

Z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed Archikatedrą Warszawską odtworzony został w sobotę przez aktorów słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Uczestnicy „Żywego Obrazu” ubrani byli w uszyte specjalnie na tę okazję kostiumy z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.

 

Po mszy św. w intencji Ojczyzny inscenizację historyczną obrazu obejrzał prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką.

 

Wzięło w niej udział ponad 100 bohaterów, którzy oddalali podniosły nastrój zdarzenia i tak jak na obrazie podzielili się z mieszkańcami Warszawy radością z tej historycznej chwili. Jan Matejko uwiecznił bowiem na swoim obrazie moment, w którym dokument Konstytucji jest niesiony do Kolegiaty św. Jana w Warszawie w celu ponownego zaprzysiężenia.

 

Wydarzenie reżyserował Marek Brodzki. Głównymi „aktorami” inicjatywy byli członkowie grup rekonstrukcyjnych i miłośnicy historii. Starania, by obraz Jana Matejki jak najwierniej odtworzyć, wzmocniła współpraca z profesjonalnym kostiumografem oraz scenografem - artystami, którzy zadbali o stronę wizualną i wierność prawdzie historycznej. Producentem inscenizacji jest warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.  

 

Materiał "Konstytucja 3 Maja" z cyklu "Historia w ożywionych obrazach"  - Fragmenty - produkcja WFDiF:

 

 

Oryginalny obraz Jana Matejki powstawał od stycznia do października 1891 roku. Obecnie znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Poleć znajomemu