Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 4 maja 2014

Zwiedzanie Pałacu w ramach "Majówki z Polską"

  |   Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską" Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach "Majówki z Polską"

Pałac Prezydencki, w ramach „Majówki z Polską” był w niedzielę otwarty dla zwiedzających.

 

Do godz. 14.00 z możliwości złożenia wizyty w Pałacu skorzystało 30 grup, każda po trzydzieści osób - w sumie 900 zwiedzających. W kolejce cierpliwie czekało jeszcze kilkaset - kolejka kończyła się przy skwerze Hoovera. Ostatnia grupa weszła o 16.00.


Zwiedzającym zostały udostępnione miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka.


Sala Kolumnowa (Balowa)
to największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu Prezydenckim. Właśnie w tej Sali odbywają się ważne uroczystości, w których bierze udział większa liczba osób. Tu Prezydent RP powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, ordery i odznaczenia państwowe.
 

Sala Kolumnowa była też świadkiem ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Właśnie tu w 1989 r. spotkali się przy Okrągłym Stole przedstawiciele rządu i opozycji. 10 lat później, 12 marca 1999 r. tutaj podpisano akces Polski do NATO, a 23 lipca 2003 r. przystąpienie do Unii Europejskiej.
 

Obecnie oryginalny stół stoi w sali na parterze w północnym skrzydle Pałacu Prezydenckiego.

 

Ponadto, w Pałacu Prezydenckim mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający stolicę mogą zwiedzić Salę Chorągwianą, w której wiszą repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.
 

W Pałacu Prezydenckim można było także podziwiać malarstwo Jerzego Nowosielskiego. W sali imienia artysty prezentowanych jest 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry.  Miłośnicy sztuki mogli oglądać także Galerię Rogalińską przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona.

 

Zobacz także: Orzeł w koronie na Pałacu Prezydenckim Wystawa „Biało-Czerwona w błękitach” Przed Pałacem Prezydenckim można nadal oglądać wystawę „Biało-Czerwona w błękitach” prezentującą niezwykły wkład Polaków w historię światowego lotnictwa i współczesne osiągnięcia rodzimej awiacji. „Biało-czerwona w błękitach” to zapis osiągnięć polskiego lotnictwa, począwszy od jego pionierów, konstruktorów i ich maszyn, przez zwycięzców zawodów międzynarodowych, bohaterskich lotników broniących naszej niepodległości, poprzez wspaniałych spadochroniarzy, paralotniarzy, skończywszy na astronautach i udziale Polski w podboju kosmosu.

 

Na czas trwania "Majówki  z Polską" skraj frontu budynku przesłonięto dwiema flagami państwowymi. Rzeźby lwów przed wejściem miały założone biało-czerwone szarfy z kokardami narodowymi. Ponadto, jeszcze z niedzieli na poniedziałek po zmroku wyświetlana będzie na fasadzie Pałacu okolicznościowa iluminacja. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu