Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 maja 2014

"Wiele dostaliśmy od UE i wiele jej daliśmy"

  |   Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Dostaliśmy bardzo wiele w UE, nie tylko pieniądze, ale także ramy prawne, ramy cywilizacyjne – mówił w czwartek Prezydent RP. Ale też bardzo wiele daliśmy Unii - nasz entuzjazm, poparcie, zaangażowanie w pogłębienie procesów integracji europejskiej.

 

Z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej prezydent wręczył podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla budowania i umacniania integracji europejskiej. Wśród odznaczonych jest biskup Tadeusz Pieronek. Zobacz także: Odznaczenia z okazji 10. rocznicy wejścia Polski do UE

 

- Jest z czego się cieszyć, jest czego gratulować, jest za co także sobie dziękować – mówił prezydent. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mieliśmy odwagę wyznaczyć sobie kierunek na Europę, na Zachód, a potem umiejętnie uchwycić szansę i pracować na rzecz członkostwa w UE. Przyznał, że to był trudny proces. Przypomniał, że trzeba było ciężko pracować na uchwycenie tej szansy i trzeba było wiele umiejętności, cierpliwości.

 

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że o tym procesie zadecydowała także umiejętność pozyskania licznych przyjaciół, tych którzy chcieli dostrzec Polskę w UE.

 

Przypomniał o wypowiedziach Jana Pawła II, które rozwiewały wiele polskich lęków, zachęcały do zdecydowanego działania na rzecz odnalezienia naszego miejsca w integrującej się Europie.

 

- Dostaliśmy bardzo wiele w UE, to nie są tylko pieniądze, to są także ramy prawne, ramy cywilizacyjne, które nas zachęcają do innego spojrzenia na wiele aspektów naszego życia. Bardzo wiele też wywalczyliśmy. Mam na myśli także ogromne pieniądze z UE, które staramy się jak najlepiej wydać w Polsce – podkreślił prezydent.

 

- Ale też bardzo wiele Unii Europejskiej już daliśmy. Daliśmy nasz entuzjazm, nasze poparcie 89 % Polaków dla UE, nasze zaangażowanie w pogłębienie procesów integracji europejskiej – akcentował.

Bronisław Komorowski ocenił, że jeszcze więcej jesteśmy w stanie dać integrującej się Europie, zarówno w wymiarze integracji w obszarze wartości, a także różnych procesów, które trzeba starać się popchnąć do przodu, jak Partnerstwo Wschodnie.

 

- Jesteśmy narodem wielkiego sukcesu, trochę wielkiego szczęścia, ale także wielkiej polskiej pracy – podkreślił.

 

W uroczystości wzięli udział byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

 

Uczestniczyli w niej także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, Szef BBN Stanisław Koziej, ministrowie i doradcy Prezydenta oraz byli ministrowie spraw zagranicznych, posłowie, senatorowie, przedstawiciele duchowieństwa.

 

Uroczystość uświetnił występ zespołu Szymanowski Quartet. W programie: Wacław z Szamotuł – 3 Chorały w transkrypcji na kwartet smyczkowy; Joseph Haydn – Kwartet smyczkowy h-moll op. 33 nr 1; Karol Szymanowski – Nokturn i tarantela.
 

Założony w 1995 roku w Warszawie Kwartet im. Karola Szymanowskiego zadebiutował w Beethovensaal w Hanowerze w 1998 roku i od tego czasu gości na estradach koncertowych wszystkich kontynentów. Kwartet jest laureatem znaczących konkursów muzycznych, m.in. zdobył pierwsze nagrody na konkursach "Premio Vittorio Gui" we Florencji i "In Memoriam Dmitri Shostakovich" w Hanowerze w 1997 roku.

Poleć znajomemu