Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 kwietnia 2014

Prezydent postanowił o użyciu PKW w Republice Środkowoafrykańskiej

W środę 23 kwietnia Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej. Misja będzie trwała od 1 maja do 31 października br. Postanowienie dotyczy zaangażowania do 50 żołnierzy i pracowników wojska.


Do głównych zadań operacji Unii Europejskiej EUFOR RCA należeć będzie zapewnienie bezpieczeństwa, swobody przemieszczania się i funkcjonowania lotniska w Bangi, zapewnieniem bezpieczeństwa ludności cywilnej w rejonie operacji, wsparciem misji  AFISM-CAR w osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej przez jej siły oraz stworzeniem warunków do niesienia pomocy humanitarnej.


Do głównych zadań polskiej jednostki wojskowej należeć będzie prowadzenie działań o charakterze policyjnym, patrolowanie rejonu odpowiedzialności, wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa w przeciwdziałaniu zamieszkom oraz prowadzenie dochodzeń.


Polski Kontyngent Wojskowy będzie operacyjnie podporządkowany dowódcy operacji Unii Europejskiej  EUFOR RCA.


Kierownictwo narodowe nad Polskim Kontyngentem Wojskowym będzie sprawował Minister Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
 

Poleć znajomemu