Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 kwietnia 2014

Prezydent do europosłów: Dziękuję za jedność

  |   Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego Spotkanie prezydenta z posłami do Parlamentu Europejskiego

Prezydent Bronisław Komorowski dziękował w środę polskim europarlamentarzystom za to, że potrafią mówić w Europie jednym głosem. Na spotkaniu w Belwederze zwracał też uwagę, jak ważne jest znalezienie równowagi między oczekiwaniami polskich wyborców a interesami europejskich sił.

 

Integracja ze strefą euro warunkiem lepszej pozycji Polski

 

Niemożliwe jest wzmocnienie pozycji politycznej Polski w UE, jeśli nie będziemy uczestniczyć w integracji "w obszarze wspólnej waluty" - ocenił prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Polska stanie przed ważnym dylematem, czy można wzmacniać pozycję Polski w integrującej się Europie, pozycję polityczną i siłę naszego głosu, nie uczestnicząc w integracji w obszarze wspólnej waluty. Wydaje się to być zadaniem niewykonalnym – powiedział Bronisław Komorowski podczas środowego spotkania w Belwederze z kończącymi kadencję posłami do Parlamentu Europejskiego.

 

Dlatego, zdaniem prezydenta, "dzisiejszy czas trzeba spożytkować na wypełnienie wszystkich koniecznych warunków, by w ogóle podjąć działania na rzecz członkostwa w strefie euro".

 

- Jednocześnie – mówił Bronisław Komorowski – trzeba szykować się do debaty na ten temat, czy będziemy mieli wolę wypełnienia tego zapisu, związanego z traktatem akcesyjnym.

 

Bronisław Komorowski zasugerował, że możliwe byłoby referendum w sprawie przyjęcia euro. - W moim przekonaniu należy budować gotowość do spokojnej rozsądnej debaty po wyborach parlamentarnych w Polsce tak, by móc dążyć do mądrego rozstrzygnięcia tej kwestii poprzez wybór całego narodu - powiedział.

 

W opinii prezydenta trzeba też poszukiwać porozumienia w sprawie "likwidacji blokady konstytucyjnej", która uniemożliwia przyjęcie euro. - Tu można się tylko wzajemnie przekonać. Tu żadne działanie w sferze politycznej niczego nie przyniesie – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

25-lecie polskiej wolności, to także 10 lat naszego członkostwa w UE

 

Prezydent zachęcał też Polaków do udziału w majowych wyborach do PE. - Apeluję o gotowość i wolę uczestniczenia w wyborach do PE jak największej ilości polskich obywateli, z całym zróżnicowaniem poglądów, z całym bagażem politycznym - podkreślił. W ocenie Bronisława Komorowskiego warunkiem "silnej obecności w instytucjach europejskich jest aktywność obywateli podczas wyborów 25 maja".

 

 

- Bez wolności, bez aktu zwycięskiego głosowania 4 czerwca 1989 roku na obóz wolności nie byłoby mowy o członkostwie Polski w UE, bo tamte przełomowe wydarzenia oznaczały zasadniczą reorientację Polski i przyjęcie orientacji prozachodniej, proeuropejskiej, czyli otwarcie konsekwentnie realizowanego kursu na NATO i UE – podkreślił Bronisław Komorowski. Zdaniem prezydenta trzeba podziękować środowiskom i osobom, które "napracowały się ciężko nad reorientacją Polski po 1989 roku, jak i na wydeptaniu ścieżek prowadzących do UE". - Takich osób i środowisk jest wiele - podkreślił.

 

W przekonaniu prezydenta "wszyscy możemy mieć satysfakcję (...), że przeszliśmy wcale niełatwą drogę, ale absolutnie korzystną dla naszego kraju". Bronisław Komorowski dodał, że w kontekście zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II "serdeczną i wdzięczną myśl" trzeba skierować także w stronę polskiego papieża. - Bez jego wystąpienia w Sejmie, co było bezprecedensowym wydarzeniem, nie byłoby głębokiej akceptacji polskiej opinii publicznej dla członkostwa w UE i dla uczestnictwa Polski w trwającym procesie integracji europejskiej - zaznaczył.

 

- 25-lecie polskiej wolności, to także 10 lat naszego członkostwa w UE i państwa 5 lat w Parlamencie Europejskim - zwrócił się prezydent do eurodeputowanych.

 

Podziękowania dla europosłów

 

Bronisław Komorowski dziękował polskim europosłom za "dobrze wykorzystane okazje, kiedy można było wystąpić razem" w Parlamencie Europejskim. - Czasami umiejętność zawarcia porozumienia, kompromisu wokół spraw istotnych dla wyborców, nie jest łatwa, ale na pewno jest korzystna - przekonywał.

 

W tym kontekście prezydent wymienił wspólne stanowisko polskich eurodeputowanych w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, a także ich wspólne zaangażowanie w sprawie kryzysu na Ukrainie. - Za tę zdolność występowania razem i solidarnie chciałem serdecznie podziękować, licząc na to, że i z tego będziecie mieli osobistą i polityczno-środowiskową satysfakcję – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Zwrócił uwagę, że europosłowie wybierani są z list polskich partii politycznych, ale jednocześnie funkcjonują w partiach europejskich. - Dlatego zasadniczym zadaniem jest ważenie problemów natury lojalnościowej i ważenie różnych racji - dodał Komorowski. - Umiejętność poruszania się pomiędzy lojalnością wobec wyborcy narodowego a lojalnością wobec projektu integrującej się Europy jest ogromna i cenna - ocenił. Jak powiedział, tego chciałby także życzyć przyszłej reprezentacji Polski w PE.

 

W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich polskich partii politycznych, a także ministrowie Sławomir Rybicki, Maciej Klimczak i Jaromir Sokołowski oraz doradca prezydenta Roman Kuźniar.
 

25 maja Polacy wybiorą 51 polskich europosłów. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu