Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 12 kwietnia 2014

Prezydent podpisał postanowienie dot. ostatniej zmiany PKW w Afganistanie

Prezydent RP Bronisław Komorowski, na wniosek Rady Ministrów, 10 kwietnia podpisał postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu od 14 kwietnia do 31 grudnia br. Jednocześnie zdecydował o jego redukcji.


Poprzednie Postanowienie Prezydenta RP, w sprawie użycia XIV zmiany PKW z 19 września 2013 r., obejmowało termin od 14 października 2013 r. do 13 kwietnia 2014 r. i zakładało użycie sił o liczebności do tysiąca żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz 200 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Podpisane postanowienie dotyczy zaangażowania XIV zmiany, której okres użycia został wydłużony i następującej po niej XV - ostatniej - zmiany PKW. Zakłada użycie sił o liczebności:

  • od 14 kwietnia do 30 czerwca br. - do 1000 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz 150 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium RP;
  • od 1 lipca do 31 grudnia br. – do 500 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz 100 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium RP.

Założenia te są zgodne z przyjętymi Kierunkami zaangażowania Polski w Afganistanie w latach 2011-2014, a także z oczekiwaniami Prezydenta RP.


Planowane wielkości kontyngentu wynikają także z dostosowania do przyjętych zadań, które w początkowym okresie obejmować będą kontynuację doradzania i wspierania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (zwłaszcza w czasie wyborów prezydenckich) oraz realizację przeniesienia kontyngentu z bazy Ghazni do bazy Bagram, a następnie – w drugim półroczu – przede wszystkim przygotowanie do wycofania personelu i sprzętu z Afganistanu oraz do zakończenia udziału w operacji.


Stopniowe redukowanie wielkości kontyngentu wpisuje się również w strategię Sojuszu Północnoatlantyckiego, który zakończy obecną formę zaangażowania w Afganistanie w grudniu tego roku.

Poleć znajomemu