Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 kwietnia 2014

"Działamy na rzecz bezpieczeństwa w regionie"

  |   Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing Uroczystość podpisania postanowienia o udziale PKW w misji Air Policing

- Chcemy podkreślić nasza polską determinację w działaniu na rzecz bezpieczeństwa całego regionu, na rzecz bezpieczeństwa także Polski - powiedział prezydent podpisując postanowienie o udziale PKW w misji Air Policing.


Prezydent podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej.
 

Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 5 rozpocznie dyżur 1 maja br. na litewskim lotnisku w Szawle. Polscy żołnierze będą realizować misję Air Policing do 31 sierpnia br. Polski Kontyngent Wojskowy będzie liczył do 100 żołnierzy i pracowników wojska.

 

Celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu.

 

- To wyjątkowe zachowanie - podpisywanie postanowienia o użyciu polskich sił zbrojnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Normalnie podpisuje się je w gabinecie. Ale sytuacja jest nadzwyczajna, nietypowa i chcemy podkreślić w ten sposób naszą polską determinację w działaniu na rzecz bezpieczeństwa całego regionu, na rzecz bezpieczeństwa także Polski. Chcemy podkreślić naszą polską solidarność w ramach solidarności natowskiej – mówił Prezydent RP.

 

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że polscy piloci biorą udział w misji Air Policing od samego początku. Ale jak ocenił, ta zmiana będzie nietypowa ze względu na sytuację na wschód od granic NATO, na wschód od polskich granic, ze względu na agresywność polityczną, a także militarną naszego potężnego sąsiada w stosunku do innego polskiego sąsiada, jakim jest Ukraina.

 

- Chcemy podkreślić naszą solidarność z krajami nadbałtyckimi. Chcemy podkreślić, że Sojusz Północnoatlantycki nie czekając na zjawiska kryzysowe , chcąc profilaktycznie przeciwdziałać pokusom, które mogą ten kryzys sprowokować jest Sojuszem o fundamentalnej wadze dla bezpieczeństwa całego regionu, w tym także Polski – mówił Prezydent RP. Jak zaznaczył, wszystko co Polska dziś robi jest inwestycją w polskie bezpieczeństwo dzisiaj i w przyszłości.

 

Prezydent wspomniał też, że dyżurujący obecnie Amerykanie wobec wydarzeń na Ukrainie wzmocnili swój kontyngent, a Polski Kontyngent Wojskowy będzie współdziałać z pilotami Francji i Wielkiej Brytanii.

 

- To ma szczególny wyraz solidarności natowskiej. To także szczególne przypomnienie tego, że nawet jeśli między sąsiadami bywają różnice opinii, czasami interesów, tam, gdzie wchodzi w grę bezpieczeństwo, sojusz północnoatlantycki jest zwarty, silny; stanowi jedną stalową pięść, która jest nie tylko sprawna, ale również absolutnie solidarna - zaznaczył.

  

Prezydent dziękował polskim dowódcom i pilotom za pełnienie misji w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo NATO, naszego regionu, za honor Polski i honor polskich pilotów.
 

W uroczystości wziął udział także Szef BBN Stanisław Koziej.

 

Po podpisaniu postanowienia Prezydent RP złożył kwiaty przed Pomnikiem Lotnika.

Poleć znajomemu