Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 3 kwietnia 2014

Prezydent: Medale ku naszej dumie i radości

  |   Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom Uroczystość wręczenia odznaczeń medalistom XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 i trenerom

Przywieźliście medale ku naszej dumie i radości – podkreślał Prezydent RP na spotkaniu z medalistami XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014. Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe sportowcom i szkoleniowcom. Uroczystość rozpoczęła się od zasadzenia "Dębu Wolności" przed siedzibą PKOl.


Zobacz także: Odznaczenia dla medalistów olimpijskich i trenerów - Do tych medali, które państwo przywieźliście do Polski ku naszej dumie i radości chcemy dołączyć odznaczenia, które są podziękowaniem w imieniu całej Polski. Wszyscy cieszyliśmy się z sukcesów polskich sportowców - mówił prezydent podczas czwartkowej Gali w Polskim Komitecie Olimpijskim. W uroczystości uczestniczył także Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki.

 

Bronisław Komorowski wspomniał uniesienia z czasów, kiedy lekkoatletka Irena Szewińska zdobywała medale. Jak dodał, przez długie lata była ona także swoistym wzorcem do naśladowania z punktu widzenia postaw sportowca.

 

- Mam ogromną satysfakcję, że mogę podziękować całej ekipie, która funkcjonowała z tak wspaniałymi sukcesami w Soczi – powiedział prezydent. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego polskiego sukcesu.

 

- Ten sukces w Soczi jest tak ogromny, że na pewno te odznaczenia nie są w stanie zrównoważyć tego co dostaliśmy od państwa w formie radości, emocji, uczuć, także czasami lęków i rozterek. Najserdeczniej dziękuję więc za wszystko, co wiąże się z tym wielkim sukcesem sportowym - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent dziękował także za wspólne zasadzenie "Dębu Wolności" w ramach obchodów 25-lecia Wolności w Polsce. Drzewo  przed siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego razem z Bronisławem Komorowskim zasadzili premier i medaliści olimpijscy.

 

- Pewnie wszyscy pamiętamy lęki z początku głębokich zmian: co będzie z kulturą polską, z tradycją, ze sportem. Te lęki dziś mamy za sobą. Po 25 latach wolności widać, że także polski sport zyskał nowe możliwości i w dalszym ciągu dostarcza ogromnej satysfakcji narodowi - podkreślił Prezydent RP.

 

 

"Dęby Wolności", upamiętniające przypadającą w tym roku rocznicę 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie, zostaną posadzone w całej Polsce,  w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, w miejscach pamięci o walce za Ojczyznę i bohaterstwie Polaków, a także przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom.


Celem akcji, której patronuje Prezydenta RP Bronisław Komorowski jest pozostawienie przesłania dla kolejnych pokoleń opierającego się o promowanie 25-lecia Wolności – świętowania, radości, ale także pogłębionej refleksji nad odzyskaną 25 lat temu niepodległością.


Na inicjatywę Bronisława Komorowskiego odpowiedziały Lasy Państwowe, które zapewniły potrzebną liczbę drzew oraz władze samorządowe, które na swoim terenie pragną pozostawić długotrwały ślad tego święta wszystkich Polek i Polaków.


Akcja sadzenia „Dębów Wolności” realizowana w 2014 roku odwołuje się do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy Polacy wraz z leśnikami sadzili w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Poleć znajomemu