Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 kwietnia 2014

Prezydent: Gruzja to kraj ludzi kochających wolność

  |   Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Gruzji

Nasza wolność to m.in. członkostwo w NATO i w UE, dlatego wspieramy aspiracje europejskie i euroatlantyckie Gruzinów - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podkreślał, że nasze kraje tak samo postrzegają przyszłość.

 

W środę wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wydali w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć składającego oficjalną wizytę w Polsce prezydenta Gruzji. Zobacz także: Polska popiera aspiracje Gruzji do UE i NATO

 

- Nasza wolność to między innymi członkostwo w NATO i w Unii Europejskiej i dlatego konsekwentnie wspieraliśmy i wspieramy aspiracje europejskie i euroatlantyckie Gruzinów. Wspieramy i z całego serca życzymy sukcesu Gruzji w zakresie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - mówił polski prezydent.

 

- Życzymy tego Gruzinom, bo wiemy, że stąd płynęły bardzo poważne korzyści dla Polski, stąd płynie nasze poczucie bezpieczeństwa, logiki rozwoju i przekonania, że przed nami znajduje się dobra przyszłość – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył, że to niełatwa droga, wymagająca wiele odwagi, wysiłku i determinacji. - Ale jestem pewien, panie prezydencie, że pan - jako człowiek, miłośnik gór kaukaskich - zna świetnie to uczucie, gdy się wchodzi na szczyt góry: uczucie pełnej wolności, wielkiej przestrzeni, która cieszy i pociąga. I zna pan na pewno to uczucie, że gdy się zdobyło szczyt, uzyskało sukces, dalej widać następne wyzwania, szczyty, trudne do zdobycia góry. Trudne, ale możliwe - powiedział polski prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że dla nas Polaków, Gruzja to nie tylko kraj gór, ale kraj ludzi kochających - podobnie jak my - wolność. Wzniósł toast za pomyślność gruzińskiego prezydenta, Gruzję oraz za "kolejne zdobywane przez Gruzinów szczyty, kolejne wyzwania, kolejne sukcesy".

 

- Wszystkie będą sukcesami cieszącymi nas, Polaków. Za starą, wieloletnią przyjaźń polsko-gruzińską i za dobrą przyszłość relacji polsko-gruzińskich w jednoczącej się Europie - powiedział polski prezydent.

 

Margwelaszwili zwrócił uwagę, że w tym roku Polska obchodzi 25. rocznicę odzyskania suwerenności, 10. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej i 15. rocznicę wstąpienia do NATO. - I taka sama droga czeka Gruzję. To droga pełna szczytów do zdobycia, które chcemy zdobyć i będzie nam tym milej, gdy je zdobędziemy, bo wiemy, że od nich prowadzi nas droga do lepszej przyszłości - powiedział gruziński prezydent.

- Wiemy również, że zdobędziemy te szczyty wspólnie, bo ze wszystkich dzisiejszych spotkań wynika, że jesteśmy partnerami, którzy pomagają sobie wzajemnie, ale także razem pomagają innym - dodał.

 

Margwelaszwili podkreślał towarzyszącą mu podczas wizyty w Polsce przyjaźń i świadomość przybycia do miejsca, w którym ludzie myślą podobnie. Dziękował gospodarzom i polskiemu narodowi, mówił, że Gruzini od zawsze czuli wsparcie ze strony Polaków, narodu, który dzieli takie same wartości, przekonania i pragnienie wolności.

 

- To, że mamy poczucie wzajemnego zrozumienia, szacunku dla naszych aspiracji, że tak samo postrzegamy przyszłość, o takiej samej przyszłości marzymy, daje nam niesamowitą moc i siłę, by radzić sobie w najbardziej skomplikowanych sytuacjach - przekonywał. Gruziński prezydent wzniósł toast za przyjaźń naszych krajów, która - jak mówił - przyniesie korzyść Europie i światu. (PAP)

Poleć znajomemu